Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
3. ledna 2018 6:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Youtubeři ‚recidivisté‘ využili hasiče pro své video s petardami. Šetří je policie

Youtubeři u rodinného domu v Praze odpálili petardy a zavolali hasiče kvůli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Youtubeři u rodinného domu v Praze odpálili petardy a zavolali hasiče kvůli... | foto: YouTubeReprofoto

PRAHA Před dvěma lety pyrotechnikou zdevastovali autobus, předloni zase na železniční trať umístili batoh a nechali ho přejet vlakem. Skupinka youtuberů vystupující pod jménem TVTwixx se nyní opět dostala do křížku se zákonem. Pro účely natáčení videa podle hasičů zapálili u rodinného domu v Praze tisíce rachejtlí, na místo vzápětí přivolali požárníky. Kvůli možnému zneužití bezpečnostního sboru mladíky prošetřuje policie.

Během novoročních oslav způsobila zábavní pyrotechnika téměř dvě stovky požárů po celé republice. Vybuchující petardy však přidělaly práci hasičům již mnohem dříve, minimálně členům pražské jednotky.

Ti byli zhruba měsíc nazpět povoláni k zásahu u domu jednoho z youtuberů, kde jeho „internetoví soci“ údajně rozpoutali dýmovou show poté, co tam s pomocí ředidla zapálili deset tisíc petard. Záležitost prý vzápětí nahlásili na tísňovou linku. Vše za účelem vysoké sledovanosti a „pobavení“ příznivců.

„Šlo o případ, kdy youtubeři zapálili rachejtle, zavolali nás a když jsme na místo přijeli, zjistili jsme, že k žádnému požáru nedošlo. Pouze jsme odvětrali kouř, který se dostal do domu, a odjeli pryč,“ popsal incident pro Lidovky.cz Martin Kavka, mluvčí hasičů v hlavním městě.

Tisíce petard poté, co je skupina youtuberů zapálila pro účely natáčení videa.
Kvůli možnému zneužití bezpečnostního sboru mladíky prošetřuje policie.

Dým a tisíce roztrhaných petard poté, co je skupina youtuberů zapálila pro účely natáčení videa.

Podle záběrů z videa (celé ke zhlédnutí ZDE) tak nejméně tři požární vozidla, která tou dobou mohla být potřebná někde jinde, vyjela k události takřka zbytečně. Tvůrcům posloužila jako komparz pro jejich natáčení, což se hasičům pochopitelně nelíbí. I proto by případ ještě mohl mít dohru.

„Předali jsme věc policii, která prověřuje, jestli došlo ke zneužití jednotky, či nikoliv,“ uvedl Kavka, s tím, že sbor výjezd prozatím nechce více komentovat.

„Nálož jsme udělali, ale nezapálili“

Podle jeho slov ovšem bude složité youtubery pohnat k zodpovědnosti, protože vše velmi dobře promysleli. „Možná se dojde k závěru, že jednotku ani nezneužili, protože jen nahlásili, že je na místě kouř a bojí se,“ doplnil mluvčí.

Daniel Sonnleitner, hlavní tvář skupiny, tvrdí, že nálož s petardami sice s kolegy konstruovali, s odpálením ale nemají nic společného.

„Nikdo z nás předvolán nebyl a pokud by k tomu mělo dojít, tak víme, že to nebude žádný problém, protože konstrukce nebyla odpálena námi a nikdo k tomu nebyl naveden,“ napsal serveru Lidovky.cz s tím, že hasičský sbor zavolali místní sousedé. Měli se totiž domnívat, že na místě hoří několik domů.

„My jsme byli kousek odtamtud a točili pouze příjezd hasičů, které jsme po cestě potkali,“ dodal Sonnleitner.

Tisícové pokuty za předchozí delikty

Pro tvůrce youtubového kanálu TVTwixx, jenž se v Česku řadí mezi nejvlivnější, přitom nejde o první prohřešek proti zákonu. Za zmiňované zdevastování autobusu a položení batohu na železnici obdrželi pokuty v řádech tisíců korun.

Počátkem loňského června zase pronikli do opuštěné vily uvězněného podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy, v níž si například zahráli fotbal nebo grilovali. Svým počinem navíc inspirovali čtveřici mladíků, která se do areálu vloupala o několik dní později a skončila v rukou policie. Ta případ stále prověřuje.

Vila Radovana Krejčíře.

Vila Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy.

Na videu se zábavní pyrotechnikou a hasiči, jež dosud zhlédlo zhruba 500 tisíc lidí, vystupuje mimo jiné také kontroverzní youtuber říkající si MikeJePan. Ten je proslulý videy, na nichž záměrně páchá dopravní přestupky a posléze provokuje a uráží zasahující strážníky.

Obsah TVTwixx pravidelně odebírá téměř 600 tisíc lidí. Všechna videa dohromady čítají přibližně 120 milionů zhlédnutí.

rsaRobert Sattler
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.