25. října 2013 9:03, aktualizováno  21:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z 28 rektorů přijdou na Hrad jen čtyři. K bojkotu se přidali i primátoři

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

BRNO Na oslavu státního svátku na Hrad nepůjde více než dvacítka rektorů, zúčastnit se chce jen asi pět z osmadvaceti. Ostatním vadí, že prezident nepozval jejich dva kolegy, řekl místopředseda České konference rektorů Ivo Medek. Na ceremoniál nepřijede ani řada primátorů českých statutárních měst. "Respektuji rozhodnutí rektorů," vzkázal z Ústeckého kraje Miloš Zeman.

Na oslavu vzniku samostatného Československa pozval Hrad 600 hostů. Asi 20 rektorů ale zůstane doma. Účast potvrdilo zatím jen pět z 28 rektorů veřejných a státních vysokých škol. Na Hrad se nechystají ani někteří primátoři.

Rektor Olomoucké univerzity Miroslav Mašláň se ceremoniálu rozhodnutí odůvodnil stejně tak jako rektor Karlovy univerzity Václav Hampl - selektivním rozesláním pozvánek. 

Na ceremoniál půjde rektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem René Wokoun se oslav zúčastní. "Přijde mi, jako by pánové byli na pískovišti a vzájemně si bourali bábovičky. To se mi nelíbí," uvedl Wokoun. Stejně se rozhodl také rektor Univerzity obrany Bohuslav Přikryl. "Jako rektor státní vysoké školy a generál Armády ČR pozvání přijal a zúčastní se," sdělil jeho mluvčí Vladimír Šidla.

Primátoři podpoří rektory

Primátoři českých statutárních měst se kvůli nesouhlasu s některými kroky prezidenta Miloše Zemana nezúčastní pondělních oslav státního svátku 28. října na Pražském hradě. Například pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) chce podpořit rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity, které prezident na Hrad nepozval. Kvůli výhradám k jednání prezidenta na Hrad nedorazí ani plzeňský primátor Martin Baxa (ODS) a jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS). Další primátoři se omluvili z jiných důvodů. "Ve vyspělých zemích je samozřejmé, že rektoři patří k nejváženějším osobnostem v zemi. Chování Hradu je neúctou vůči vzdělání a vzdělanosti v této zemi," řekl primátor Prahy Tomáš Hudeček.

"Rektor Miroslav Mašláň se nezúčastní oslav státního svátku 28. října na Pražském hradě. Připojí se tak k představitelům Jihočeské univerzity, Masarykovy univerzity a Karlovy univerzity, kteří budou na tradičním setkání s prezidentem republiky chybět také.

Pondělní oslavy státního svátku na Hradě se nezúčastní ani rektor AVU Jiří Kotalík. Účast původně potvrdil, názor změnil po vyjádření Zemana.

Rektor olomoucké univerzity pozvání na oslavy vzniku samostatného státu obdržel a svou účast předběžně potvrdil. V souvislosti s aktuálním vývojem situace však své rozhodnutí změnil, " uvedl tiskový mluvčí Univerzity Palackého v Olomouci Radek Palaščák.

Účast na ceremoniálu zvažovala rektorka plzeňské univerzity. "Paní rektorka Mauritzová se na postupu zatím domlouvá s ostatními rektory a také se rozhoduje, jestli se ceremoniálu zúčastní," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Západočeské univerzity v Plzni Kamila Kvapilová. Mauritzová se nakonec připojila ke společného postupu rektorů a oslav se nezúčastní.

Kvůli tomu, že hlava státu nepozvala dva rektory, už odmítl účast na ceremoniálu rektor Univerzity Karlovy Hampl a dále rektoři z Univerzity Hradec Králové a olomoucké Univerzity Palackého. Nepřijede ani rektor liberecké univerzity Zdeněk Kůs, ten se ale omluvil už dříve a své rozhodnutí odmítl komentovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Nezúčastní se pravděpodobně ani rektor Vysoké školy polytechnické v Jihlavě Jakub Novotný, uvedl ale, že bude postupovat právě podle dohody České konference rektorů. Stejné stanovisko zaujal i rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig, který své rozhodnutí oficiálně vydá až po volbách. Podle mluvčí pardubické univerzity Valerie Wágnerová bude Ludwig postupovat v souladu s dohodou České konference rektorů.

Primátoři se připojili k bojkotu rektorů

Primátor Plzně Martin Baxa pozvání dostal, ale od počátku byl rozhodnut do Prahy nejet. "Nemám potřebu tam naslouchat proslovům pana prezidenta," řekl. Vadí mu i výběr některých oceněných osobností, například pokud bude skutečně vyznamenán bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba. "Poslední kauza, skandální nepozvání některých rektorů, mě jen utvrdilo v tom, že to, jakým způsobem prezident Zeman přistupuje k udělování státních vyznamenání, je jako v mnoha jiných případech nedůstojné prezidentského úřadu," dodal primátor čtvrtého největšího města v zemi.

Také jihlavský primátor Vymazal letos poprvé na oslavy 28. října na Pražský hrad nepojede. "Pozvánku jsem dostal, ale mám výhrady k tomu, jak pan prezident přistupuje k projednávání některých věcí důležitých pro stát," řekl. Hradecký primátor Zdeněk Fink (HDK), karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA) a zlínský primátor Miroslav Adámek (TOP 09/STAN) se oslav nezúčastní kvůli pracovní vytíženosti. Primátor Jablonce Petr Beitl (ODS) nedostal pozvánku a olomoucký primátor Martin Novotný (ODS) pravděpodobně upřednostní oslavy státního svátku v Olomouci.

ČTĚTE TAKÉ:

Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS) se na Hrad chystá. I jemu by ale vadilo, kdyby dostal od prezidenta státní vyznamenání Čuba. "Pokud se potvrdí informace, že pan Čuba má dostat státní vyznamenání, tak nad tím budu hodně přemýšlet," prohlásil Nwelati. Na Hrad se chystá také kladenský primátor Dan Jiránek (ODS).

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová pozvánku na Hrad dostala, podle mluvčího Petra Knötiga se ceremoniálu zúčastní. Pozvání dostali také všichni ústavní soudci. "Záleží na jejich rozhodnutí, zda se oslavy zúčastní," uvedla mluvčí soudu Jana Pelcová. Otázku na účast předsedy Pavla Rychetského ponechala bez komentáře.

Prezident Zeman nepozval na Hrad rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a hlavu Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Bek se postavil proti tomu, aby prezident před volbami promlouval ke studentům univerzity. Podle Beka by vystoupením těsně před volbami byla narušena politická neutralita univerzity. Pražský hrad důvody, proč Beka nepozval, nezveřejnil. Grubhoffer zase na jaře odmítl přijet na jmenování profesorů, protože mu vadilo, že Zeman odmítal jmenovat profesorem Martina C. Putnu. (Putnovo stanovisko k bojkotu oslav rektory čtěte ZDE)

Pražský hrad důvody, proč Beka nepozval, nezveřejnil. "Je to osobní rozhodnutí pana prezidenta a víc to nebudeme komentovat," uvedla Zemanova mluvčí Hana Burianová.

Pondělní slavnostní shromáždění ve Vladislavském sále je připomínkou vzniku samostatného československého státu. Prezident udělí vybraným osobnostem státní vyznamenání. Rektoři vysokých škol se oslav 28. října tradičně účastnili.

vsvVěra Svobodová, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...