Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z brexitu by se neměla dělat tragédie, říká Fico. Británie se příliš otevřela, myslí si Sobotka

Robert Fico | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Fico | foto: Reuters

KARLOVY VARY Podle slovenského předsedy vlády Roberta Fica by se z brexitu neměla dělat tragédie a neměl by zastínit důležitější agendy. S tím souhlasí i český předseda vlády Bohuslav Sobotka, který se domnívá, že v budoucnu se z brexitu stane okrajová záležitost.

Robert Fico si nemyslí, že by britští politici nerespektovali výsledek referenda o odchodu Británie z EU. Fico, jehož země převzala předsednictví v EU, to v neděli uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Důležitější je podle obou předsedů vlád zatraktivnit Evropskou unii a získat pro tento projekt společné Evropy podporu občanů. Sobotka si je jist, že EU nezavede migrační kvóty a pokuty za ně. Podle Fica je tento návrh nesmyslný.

„Neumíme si představit, že by se to celé mohlo nějak zastavit. Teoreticky to je možné, ale pravda je taková, že si neumím představit, že by se britští politici postavili proti rozhodnutí referenda,“ uvedl Fico. I Sobotka označil brexit v uplynulých dnech za zřejmě nezvratné rozhodnutí.

Britové se v referendu poměrně těsnou většinou vyslovili pro opuštění EU, tento výsledek ale ještě musí stvrdit britský parlament. Podle slovenského premiéra je na Británii, aby verdikt oznámila oficiálně včetně podmínek odchodu. Jednání nezačnou dříve než na podzim, neboť odstupující britský premiér David Cameron nechal oznámení o vystoupení na svém nástupci.

Premiér Bohuslav Sobotka byl 3. července hostem diskusního pořadu Otázky...

Premiér Bohuslav Sobotka byl 3. července hostem diskusního pořadu Otázky Václava Moravce v Karlových Varech.

Fico by byl nerad, kdyby měl brexit dominovat agendě EU. „Bez ohledu na výsledek referenda musíme mluvit o schopnosti zatraktivnit EU,“ uvedl slovenský premiér. Uvedl, že například 85 procent Evropanů nesouhlasí s unijní migrační politikou.

Sobotka v této souvislosti uvedl, že si je jist tím, že „nedojde k hlasování o návrhu“ Evropské komise na zavedení kvót pro přijímání uprchlíků. EU bude muset hledat věci, které ji spojují, míní i Sobotka, podle něhož „s plynutím času brexit bude vedlejší agenda“.

Podle Fica je třeba už na expertní úrovni odmítnout návrh předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera na zavedení migračních kvót a pokut za odmítání uprchlíků.

„Tento návrh přes nás nikdy neprojde, je to nesmyslný návrh,“ uvedl Fico a dodal, že to Junckerovi jasně řekl. „Dostatečně mu dáváme najevo, že tento návrh způsobuje obrovské tření v Evropské unii,“ uvedl.

„Jsem si téměř jist, že nedojde k hlasování o takovém návrhu,“ uvedl k tomu Sobotka. Podle něj EU bude muset hledat věci, které ji spojují, ne rozdělují. Premiér také řekl, že s plynutím času brexit bude vedlejší agenda a důležitější bude dohodnout se na ochraně vnějších hranic EU, zachovat volný pohyb lidí a zabránit zneužívání sociálních dávek.

Odchod Británie by neměl poškodit ekonomiku

Fico rovněž řekl, že se zástupci 27 zůstávajících států EU shodli na tom, že s Británií nebudou vést žádná, ani neformální jednání o jejím odchodu z EU, dokud to oficiálně neoznámí. Neobává se, že by odchod Británie poškodil ekonomiku. Pokud si Británie bude chtít udržet přístup na evropský trh, bude muset nadále přispívat do evropských fondů a na evropské projekty, řekl Sobotka.

Podle Sobotky nebyla Británie připravena na takovou vlnu příchozí pracovní síly, když otevřela pracovní trh naráz. Například Německo nebo Rakousko otevřeli pracovní trh postupně, což bylo podle Sobotky moudřejší. „Trh práce zůstává v každé členské zemi citlivou otázkou a pokud bychom měli liberalizovat pracovní trh, tak opatrně. Ne všechny země to dobře zvládly a Británie mezi ně patřila,“ řekl závěrem Sobotka.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.