Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Z Britů v Česku budou ‚třetizemci‘, kvůli brexitu přijdou o práva občanů EU

Česko

  5:00
Praha - Ode dneška za 21 dní vyprší přechodné období, během nějž pro Brity pobývající v ČR platí totožné podmínky jako pro občany členských států EU. Doposud mají volný přístup na český trh práce a mohou u nás neomezeně dlouho zůstat.

České občanství - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Od 1. ledna 2021 jim však tyto výsady, jako následek brexitu, mají skončit. Nebudou-li vybaveni patřičnými dokumenty a doklady, stanou se z nich „třetizemci“. Od příštího roku totiž definitivně zanikne právo na volný pohyb pracovníků mezi unijními státy a Spojeným královstvím.

ROZVOD BRITŮ S Evropskou unií

  • 23. června 2016 – v referendu o brexitu zvítězili v Británii odpůrci členství v Evropské unii poměrem 51,9 ku 48,1 procenta při volební účasti 72,2 procenta. Premiér David Cameron oznámil rezignaci.
  • 29. března 2017 – Londýn oficiálně oznámil EU svůj záměr z Unie odejít na základě předchozí aktivace článku 50 (o vystoupení z EU) tzv. Lisabonské smlouvy. Odchod byl stanoven na 29. března 2019.
  • 31. ledna 2020 – po několika odkladech Británie opustila EU po 47 let trvajícím členství.
  • 31. prosince 2020 – skončí přechodné období, během nějž se Britové řídí stejnými pravidly jako při svém členství v EU.

„Všichni britští občané, kteří i nadále chtějí žít a pracovat v České republice, si musejí zažádat o povolení k přechodnému či trvalému pobytu v ČR, a to ideálně do konce tohoto roku. Žádost bude možné podat i později, proces však bude složitější, protože Britové budou muset prokázat, že v České republice skutečně žili už před koncem roku 2020,“ řekl pro Lidovky.cz britský velvyslanec Nick Archer s tím, že ambasáda v současné chvíli eviduje v tuzemsku okolo devíti tisíc britských občanů.

Pokud si britští občané zaevidují svůj pobyt v ČR, zajistí si práva vyplývající z výstupové dohody uzavřené mezi Británií a EU. Přesto na ně zákon bude nahlížet jinak než na občany EU. Stopku dostane jejich případná účast ve volbách do Evropského parlamentu a v komunálních volbách nebo možnost volného pohybu po území unijní sedmadvacítky.

Podle ambasadora by si Britové v Česku měli zkontrolovat i možnosti přístupu ke zdejší zdravotní péči. „Pokud jde o zaměstnance či OSVČ, ti jsou již zahrnuti v českém systému zdravotního pojištění. Pokud jde o důchodce nebo studenty, jejich náklady na zdravotní péči hradí Spojené království a v takovém případě je potřeba zažádat si o novou kartu EHIC, která bude v České republice platit od 1. ledna 2021,“ uvedl Archer.

Na pozoru se musejí mít i řidiči, ti by si měli vyměnit britský řidičský průkaz za český. Výměna bude možná i po Novém roce.

Dohoda ještě není ztracena, konec se ale blíží, zní z EU i Británie. Johnson se ve středu setká s Leyenovou

Zájem Britů o pobytové oprávnění v Česku se v souvislosti s brexitem dle údajů ministerstva vnitra zvýšil. V roce 2019 přesáhl počet žádostí dva tisíce, přičemž v předchozích letech se nedotýkal ani tisícovky. Podle Miroslava Mejtského, odborníka na pracovní migraci ze společnosti Petyovský & Partners, českou státní kasu vyjde celá „přechodová“ procedura na přibližně 5,5 milionu korun. „Část nákladů půjde na výměnu dokladů, část na personální posílení ministerstva vnitra,“ sdělil pro Lidovky.cz.

Resort vnitra potvrdil, že kvůli zvýšené administrativě vytvoří od července 2021 pět nových služebních míst. Jejich agendou bude nutná výměna průkazů, předpokládá se, že nových dokladů vystaví během příštího roku až dvanáct tisíc.

Podle slov britského velvyslance jsou občané ostrovního království o situaci dobře informováni, ambasáda je s britskou komunitou pravidelně v kontaktu. „Za poslední dva roky jsme pro Brity žijící v Česku uspořádali nespočet konzultačních večerů se zástupci české státní správy. Komunitu pravidelně informuji i prostřednictvím svého Twitteru a účtu na Facebooku,“ vysvětlil Archer.

Vízová povinnost

Občané Spojeného království, kteří přijedou do Česka až po 1. lednu 2021, budou považováni za občany takzvaných třetích zemí, tudíž se na ně bude nahlížet jinak než na občany některého ze států EU.

O budoucích vztazích Evropské unie a Británie bude Johnson mluvit s šéfkou Evropské komise

Kupříkladu pro povolení k pobytu na území ČR delšího než devadesát dnů budou muset požádat na zastupitelském úřadu ČR o dlouhodobé vízum nebo dlouhodobý pobyt.

Co se týče krátkodobých pobytů, nepřesahujících 90 dnů, Britové budou kvůli případné cestě na území Česka žádat o tzv. schengenské vízum jen tehdy, přijedou-li za výdělečným účelem. Do uvedených lhůt se počítá pobyt nejen v ČR, ale i ve všech zemích tzv. schengenského prostoru. Problematika víz však mezi Bruselem a Londýnem dosud není dořešena.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...