Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Z bufetu U Rozvařilů obchody

Česko

  10:05
PRAHA - Po sedmdesáti letech zaniklo bistro U Rozvařilů. Budou-li chtít Pražané obědvat v centru za pár korun, musí objevit nová místa. Celá budova nyní prochází náročnou rekonstrukcí a na místě jídelny se objeví značkové obchody.

Po sedmdesáti letech zaniklo bistro U Rozvařilů

„Zánikem provozovny U Rozvařilů skončil poslední dosud fungující bufet v Praze, který byl založen za první republiky,“ komentuje situaci historik architektury Zdeněk Lukeš. „V centru města jsou restaurace s dlouhou tradicí, ovšem již žádné bistro s takzvaným tácovým systémem.“ doplňuje Lukeš.

Znalec gastronomie Pavel Maurer, vydavatel nezávislého průvodce po tuzemských restauracích, byl zprávou o zrušení jídelny zaskočen. „To je opravdu rána, vždyť bufety stejně jako lahůdkářství k Praze prostě patří,“ reagoval na informaci. Historika Lukeše ztráta tradice také mrzí.

„Byl to jakýsi doklad doby.“ říká Lukeš. Bufet navíc posledních patnáct let fungoval v citlivě zrekonstruované podobě.

Budovu, kde sídlil podnik U Rozvařilů, vlastní nyní společnost Orco Group. „Na místě bývalé jídelny vznikne řada stylových obchodů známých značek a kavárna pro nájemce budovy i širokou veřejnost,“ naznačila další vývoj mluvčí firmy Petra Zdeňková.

Daň kapitalismu?
Se životem Prahy jsou rychlojídelny spjaty od dvacátých let minulého století. Temné období bufetů mapoval reportér Egon Erwin Kisch, podle něhož se v Batalionu nalévala polévka hadicí do vydlabaných misek ve stolech.

Ovšem bufety zřizované za první republiky byly podniky, kde se scházela společnost, „kterou zná celá Praha“, jak podotýkala reklamní brožura bistra v pasáži Lucerna. Bistra vstoupila i do světa literatury v povídce Bohumila Hrabala Automat Svět. Tento libeňský podnik již zanikl, stejně jako Černý pivovar na Karlově náměstí, který dnes připomíná jen nápis na domě. Největším podnikem svého druhu v Praze byla Koruna na Václavském náměstí. Těsně před jejím zrušením na začátku devadesátých let ji denně navštěvovalo 10 tisíc lidí.

„Zaniklé bufety vnímám jako daň kapitalismu,“ komentuje vývoj vydavatel Maurer. Konkurencí lidových stravoven jsou podle všeho zejména čínská bistra, kterých je v Praze čím dál více.

„Zůstávám optimistou,“ odpovídá Maurer na dotaz o budoucnosti bufetů v hlavním městě. „Na Manhattanu na 5. Avenue, v místě nejdražších nájmů světa, jsou vedle sebe luxusní podniky a tradiční fastfoody. Lidé je potřebují. Věřím proto, že přijde čas, kdy se situace obrátí zpátky,“ doufá vydavatel.

Autoři: