Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z Chebu putuje 14 lidí s covidem do jiných nemocnic. Karlovarsko hlásí nedostatek lůžek i personálu

Sanitky u příjmu chebské nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sanitky u příjmu chebské nemocnice. | foto: MAFRA

Karlovy Vary/Cheb Přetížená chebská nemocnice přemisťuje 14 pacientů s covidem do nemocnic v Mariánských Lázních, Rakovníku či v Praze. Přesun pacientů většinou s lehkým průběhem nemoci organizovala v neděli krajská koordinátorka Dagmar Uhlíková. Nemocnicím v kraji docházejí volná lůžka pro pacienty s covidem, důvodem je nedostatek kvalifikovaného personálu a přetíženost současného.

„Podařilo se domluvit převoz třinácti covidových pacientů s lehkým průběhem nemoci a jednoho pacienta z oddělení JIP, přičemž část transferů se uskutečnil už v neděli a část by jich měla proběhnout pravděpodobně dnes,“ řekl v pondělí mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Chebská nemocnice.
Sanitky u příjmu chebské nemocnice Foto: MAFRA - Martin Stolař

Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (za STAN) jsou k dnešku v chebské nemocnici k dispozici dvě lůžka intenzivní péče a více standardních lůžek s kyslíkem. „Je pravda, že jsme na hraně a máme jednotky lůžek s intenzivní péčí. Připravujeme ale další transfery tak, abychom byli připraveni přijímat pacienty, kteří to potřebují. Snažíme se využívat národní dispečink lůžkové péče,“ řekl v pondělí ČTK Kulhánek.

Hejtman uvedl, že v pondělí jedná s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) o dodávce osmi lůžek intenzivní péče do Chebu od Armády ČR. Nemocnice k nim ale potřebuje také zdravotnický personál.

Podle dat ministerstva zdravotnictví o kapacitách nemocnic zbývají k pondělku tři volná lůžka intenzivní péče pro pacienty s covidem-19, pro ostatní zbývá devět z původních 78. Lůžek s kyslíkem je pro nakažené 85 z původních 598.

Karlovarské krajské nemocnici, pod níž spadají nemocnice v Karlových Varech a v Chebu, chybí podle Podrackého kvůli nemoci okolo 60 zaměstnanců. Nemocnice se potýkají s nedostatkem hlavně specializovaných sester, které by se staraly o pacienty s koronavirem na oddělení intenzivní péče.

Už v týdnu se restrukturalizovaly obě nemocnice - v Karlových Varech i v Chebu. Z některých oddělení, například z kožního, se vytvořila covidová lůžka pro pacienty s méně závažným průběhem nemoci. Z části běžné intenzivní péče vznikla covidová. Problémy s nedostatkem intenzivní péče pro covidové pacienty se řešily také tím, že v pátek nemocnice převezla dva pacienti do Plzně a do Prahy.

Minulý týden usilovalo vedení Karlovarského kraje o přesunu pacientů do německých nemocnic. Ministr zdravotnictví Blatný ale tuto možnost odmítl. Uvedl, že jsou v ČR dostatečné kapacity a není problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic. „Jsem domluven s ministrem Blatným, že v momentě, kdy by se vyčerpaly národní kapacity, bude aktivována česko-německá spolupráce,“ řekl v pondělí ČTK hejtman.

Média v minulých dnech citovala primáře interny chebské nemocnice Stanislava Adamce, podle kterého už bylo nutné na jeho oddělení rozhodovat, který pacient dostane lůžko na jednotce intenzivní péče a který navzdory potřebě jen na standardním oddělení. Na situaci chebské nemocnice upozornil i pirátský poslanec Petr Třešňák.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...