Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prostějovský Večerník vytvořil z čínských hooligans Romy

Česko

  11:49
PRAHA - K vyprovokování demonstrací, z nichž některé řídí neonacisté, nyní stačí málo. Atmosféru ve společnosti mnohdy zhoršují zavádějící informace a lži. Jednu z posledních si připsal lokální list na Prostějovsku.

Fotografie po úpravě photoshopem. Obličej čínského fanouška vyměnil Prostějovský deník za obličej Roma. foto: Romea.czReprofoto

„Cikánské útoky se množí.“ Takový název dali svému článku redaktoři týdeníku Prostějovský Večerník Martin Zaoral a Michal Kadlec. Vyšel v tištěné podobě i na webových stránkách periodika, které vychází v nákladu několika tisíc kusů.

Text má dvě potíže. Zaprvé: při popisování případů, kdy se někteří obyvatelé Prostějova museli údajně potýkat s romskou agresí, nešetří tendenčními souslovími jako „klasická cikánská férovka“, „oběť cikánského teroru“ či „nezvladatelnost Romů“. Zadruhé: je doplněný fotografií zobrazující řádění čínských sportovních fanoušků, kterou grafici listu počítačově upravili a obličej jednoho z mužů změnili na tvář Roma.

Neupravená fotografie z čínského webu, která zachycuje násilí fanoušků.

Fotografie po úpravě photoshopem. Obličej čínského fanouška vyměnil Prostějovský deník za obličej Roma.

„Neměli jsme snímek z události, o které je článek, tak došlo k úpravě této. Tak jak to u ilustračních snímků bývá v médiích běžné,“ vysvětluje chování redakce Zaoral. Tento postup je však v rozporu s etikou novinářské práce. Autoři si stojí i za vyzněním textu, stáhnout jej odmítají. Vydavatelem tiskoviny je společnost Haná Press, jejímž jednatelem je Jiří Pospíšil, manažer stavební firmy Pozemstav Prostějov.  Podle redaktora Zaorala jeho list stejně upozorňuje „na problémy s některými Romy i na problémy s pravicovými extremisty“.

Primátor Prostějova Miroslav Pišťák připouští, že konflikty mezi většinovým a menšinovým obyvatelstvem ve městě jsou. „Ale není to tak dramatické jako v některých jiných městech,“ podotýká.

A co se tedy stalo? Redaktoři popsali dva případy. První se týkal devětačtyřicetileté ženy, kterou přepadli dva muži, podle ní snědší pleti, a ukradli jí kabelku. Jednoho z nich krátce nato policie dopadla a obvinila z loupeže s tím, že další vyšetřování bude pokračovat na svobodě. Devatenáctiletý mladík pak ještě následně s okradenou ženou vyprovokoval hádku v restauraci. Podle jejích slov dokonce mělo dojít k fyzickému napadení jednou ženou z mladíkova okolí. Druhý popisovaný konflikt se podle Prostějovského večerníku odehrál „mezi skupinou Romů a osamoceným mužem před Kauflandem“. O tomto incidentu však policie záznam nemá, nebyl nahlášen.

ČTĚTE TAKÉ:

Na dotaz, zda se vyzněním článku kriminalisté zabývají, mluvčí policie Olomouckého kraje Irena Urbánková neodpověděla. Uvedla pouze, že policie dosud „neeviduje žádné oznámení týkající se případného podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv“.

To se možná brzy změní. Textem Prostějovského Večerníku se chystá zabývat vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. „Pořádně se na to podíváme, a pokud s kolegy zjistíme, že je možnost něco s tím udělat – třeba i trestněprávní postih – budeme se snažit udělat maximum. Proti tomu je nutno bojovat,“ říká Šimůnková.

Policie vyvrací tvrzení

Další případ, tentokrát přímo výmyslu, se odehrál v Duchcově. Tamní členové Dělnické strany sociální spravedlnosti na Facebooku o víkendu uvedli, že se do bytu jedné z obyvatelek města vloupal Rom, pokusil se ženu znásilnit a že jej policie po hodině výslechu propustila. Hned v pondělí se proti tvrzení extremistů policie ohradila.

„V pátek jsme přijali oznámení, že zatím neznámý pachatel vnikl v ranních hodinách neuzavřeným oknem do bytu, kde spala majitelka. Poté co se vzbudila a neznámého muže tak vyrušila, pachatel z místa utekl,“ píše teplický policejní mluvčí Daniel Vítek.

Muž, kterého policie vyslýchala, podle něj v případu vystupuje jako svědek. Po pachateli, který je podezřelý z přečinu porušování domovní svobody, police stále pátrá.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat