Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prostějovský Večerník vytvořil z čínských hooligans Romy

Česko

  11:49
PRAHA - K vyprovokování demonstrací, z nichž některé řídí neonacisté, nyní stačí málo. Atmosféru ve společnosti mnohdy zhoršují zavádějící informace a lži. Jednu z posledních si připsal lokální list na Prostějovsku.

Fotografie po úpravě photoshopem. Obličej čínského fanouška vyměnil Prostějovský deník za obličej Roma. foto: Romea.czReprofoto

„Cikánské útoky se množí.“ Takový název dali svému článku redaktoři týdeníku Prostějovský Večerník Martin Zaoral a Michal Kadlec. Vyšel v tištěné podobě i na webových stránkách periodika, které vychází v nákladu několika tisíc kusů.

Text má dvě potíže. Zaprvé: při popisování případů, kdy se někteří obyvatelé Prostějova museli údajně potýkat s romskou agresí, nešetří tendenčními souslovími jako „klasická cikánská férovka“, „oběť cikánského teroru“ či „nezvladatelnost Romů“. Zadruhé: je doplněný fotografií zobrazující řádění čínských sportovních fanoušků, kterou grafici listu počítačově upravili a obličej jednoho z mužů změnili na tvář Roma.

Neupravená fotografie z čínského webu, která zachycuje násilí fanoušků.

Fotografie po úpravě photoshopem. Obličej čínského fanouška vyměnil Prostějovský deník za obličej Roma.

„Neměli jsme snímek z události, o které je článek, tak došlo k úpravě této. Tak jak to u ilustračních snímků bývá v médiích běžné,“ vysvětluje chování redakce Zaoral. Tento postup je však v rozporu s etikou novinářské práce. Autoři si stojí i za vyzněním textu, stáhnout jej odmítají. Vydavatelem tiskoviny je společnost Haná Press, jejímž jednatelem je Jiří Pospíšil, manažer stavební firmy Pozemstav Prostějov.  Podle redaktora Zaorala jeho list stejně upozorňuje „na problémy s některými Romy i na problémy s pravicovými extremisty“.

Primátor Prostějova Miroslav Pišťák připouští, že konflikty mezi většinovým a menšinovým obyvatelstvem ve městě jsou. „Ale není to tak dramatické jako v některých jiných městech,“ podotýká.

A co se tedy stalo? Redaktoři popsali dva případy. První se týkal devětačtyřicetileté ženy, kterou přepadli dva muži, podle ní snědší pleti, a ukradli jí kabelku. Jednoho z nich krátce nato policie dopadla a obvinila z loupeže s tím, že další vyšetřování bude pokračovat na svobodě. Devatenáctiletý mladík pak ještě následně s okradenou ženou vyprovokoval hádku v restauraci. Podle jejích slov dokonce mělo dojít k fyzickému napadení jednou ženou z mladíkova okolí. Druhý popisovaný konflikt se podle Prostějovského večerníku odehrál „mezi skupinou Romů a osamoceným mužem před Kauflandem“. O tomto incidentu však policie záznam nemá, nebyl nahlášen.

ČTĚTE TAKÉ:

Na dotaz, zda se vyzněním článku kriminalisté zabývají, mluvčí policie Olomouckého kraje Irena Urbánková neodpověděla. Uvedla pouze, že policie dosud „neeviduje žádné oznámení týkající se případného podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv“.

To se možná brzy změní. Textem Prostějovského Večerníku se chystá zabývat vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. „Pořádně se na to podíváme, a pokud s kolegy zjistíme, že je možnost něco s tím udělat – třeba i trestněprávní postih – budeme se snažit udělat maximum. Proti tomu je nutno bojovat,“ říká Šimůnková.

Policie vyvrací tvrzení

Další případ, tentokrát přímo výmyslu, se odehrál v Duchcově. Tamní členové Dělnické strany sociální spravedlnosti na Facebooku o víkendu uvedli, že se do bytu jedné z obyvatelek města vloupal Rom, pokusil se ženu znásilnit a že jej policie po hodině výslechu propustila. Hned v pondělí se proti tvrzení extremistů policie ohradila.

„V pátek jsme přijali oznámení, že zatím neznámý pachatel vnikl v ranních hodinách neuzavřeným oknem do bytu, kde spala majitelka. Poté co se vzbudila a neznámého muže tak vyrušila, pachatel z místa utekl,“ píše teplický policejní mluvčí Daniel Vítek.

Muž, kterého policie vyslýchala, podle něj v případu vystupuje jako svědek. Po pachateli, který je podezřelý z přečinu porušování domovní svobody, police stále pátrá.