3. ledna 2010 10:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z dovolené opatrně, na silnicích na řidiče číhá rozbředlý sníh

Traktorista s pluhem odhrnuje více než metrové závěje sněhu v Malé Moravě na Šumpersku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Traktorista s pluhem odhrnuje více než metrové závěje sněhu v Malé Moravě na Šumpersku. | foto: ČTK

PRAHA Řidiči vracející se z dovolené musejí počítat s pomalejší jízdou, varují silničáři. V řadě krajů doporučují motoristům jízdu se zvýšenou opatrností, musejí počítat s ledovkou a sněžením, hrozí také tvorba sněhových jazyků. Podle meteorologů bude i nadále oblačno a zataženo se sněžením, teploty se nad nulu nevyšplhají.

Na mnohých silnicích v Olomouckém kraji leží rozbředlý sníh či ujetá sněhová vrstva, na Šumpersku se navíc tvoří v některých úsecích sněhové jazyky. V regionu také místy sněží.

Na vedlejších silničních tazích v jihočeské části Šumavy leží zledovatělá vrstva ujetého sněhu krytá posypem, řidiči vracející se z dovolené musejí počítat s pomalejší jízdou. Odpoledne má mrznout a sněžit. Všechny silnice jsou podle dispečinku zimní služby cestářů po ránu s opatrností sjízdné.

V Pardubickém kraji v noci na dnešek napadlo několik centimetrů sněhu, nejvíce na Hlinecku a Žamberecku. Ve vyšších polohách Lanškrounska hrozí sněhové jazyky, na mnoha silnicích leží rozbředlý sníh.

Na silnicích Vysočiny leží nová vrstva sněhu, zejména na Žďársku musejí řidiči počítat s tvorbou jazyků. Hlavní tahy jsou většinou mokré se zbytky rozbředlého sněhu, na ostatních leží ujetá vrstva sněhu. Všechny silnice jsou s opatrností sjízdné.


Jízdu se zvýšenou opatrností doporučují motoristům silničáři i ze Zlínského kraje. V regionu místy sněží, na mnohých silnicích leží rozbředlý sníh či ujetá sněhová vrstva krytá posypem. Řidiči by si měli dávat pozor zejména na Vsetínsku. Vozovky udržované inertně pokrývá v horských oblastech dva až šest centimetrů vysoká vrstva sněhu, místy jsou v ní vyjeté koleje.

Také dopravu v Moravskoslezském kraji komplikuje sněžení. Na některých hlavních silničních tazích leží po chemickém ošetření rozbředlá vrstva sněhu. Na cestách druhé a třetí třídy je často ujetá vrstva sněhu, v některých místech zledovatělá.

Ve středních Čechách místy sněží, řidiči by měli být opatrní. Zejména na silnicích druhé a třetí třídy na Berounsku a Příbramsku může komplikovat jízdu vrstva uježděného sněhu krytá posypem.

V Ústeckém kraji na některých místech stále sněží, silničáři upozorňují na nebezpečí smyku na dálnici D8 v úseku přes Krušné hory. Na vozovce tam leží vrstva sněhu s posypem. Sníh leží i na vedlejších komunikacích, hlavní tahy jsou většinou po chemickém ošetření mokré.

Všechny silnice v Plzeňském a Karlovarském kraji jsou sjízdné. Zbytky sněhu zůstávají pouze na vozovkách III. třídy zejména ve vyšších polohách, kde je silničáři sypou drtí. Dálnice a silnice I. a II. třídy jsou po chemickém posypu holé a mokré a neměly by během dne namrzat. V noci sněžilo jen místy a mírně.

Hlavní tahy v Praze jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Všechny komunikace silničáři chemicky upravili již v sobotu, dnes zatím nasadili techniku pouze na silnice prvního pořadí.

ČTK

"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným
"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným

Nedávno jsme s kámoškami u lahve Pálavy spontánně otevřely téma – jak jsme prožívaly naše „nejšťastnější období v životě ženy“. Jak hodin přibývalo a vínka ubývalo, dospěly jsme k překvapujícímu zjištění.