Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z Hradu zní kritika uprchlické kampaně OSN. Ovčáček ji přirovnal k propagandě ze 70. let

SNÍMEK Z VIDEA O UPRCHLÍCÍCH. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy SNÍMEK Z VIDEA O UPRCHLÍCÍCH. | foto: UNHCR

PRAHA „Urážlivá propaganda manipulující s fakty.“ Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zkritizoval kampaň Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který ukazuje, že i Čechoslováci utíkali před zrůdným režimem z vlasti. Už v minulosti úřad napadl za uprchlický komiks i prezident Miloš Zeman. Projekt přirovnal k „bolševické propagandě“.

Zamlkle jede po dálnici. Zastaví v lese u hranice s Rakouskem oddělenou ostnatými dráty. Naposledy se otočí za příbuznými, ti mu pokývnutím schválí jeho riskantní cestu. Pak se na po domácku vyrobeným rogalu vydává s tříletým synem na zádech za svobodou. „Buďto život nebo smrt. Buďto oba nebo nikdo. To je to jediné, na co jsem myslel,“ říká v klipu herec v roli Josefa Hlavatého - uprchlíka z nesvobodného Československa.

Jeho příběh je součástí kampaně Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), která připomíná, že i Češi utíkali před zrůdným režimem z vlasti. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček, bývalý redaktor Haló novin, označil na svém Facebooku kampaň za „urážlivou a manipulující s fakty“.

Na dotaz serveru Lidovky.cz, s jakými fakty manipuluje, dodal: „Kampaň je účelová, srovnává nesrovnatelné a uráží naší historii. Připomíná propagandu ze 70. let. Československá emigrace bojovala za demokracii a svobodu. Nešlo jí o sociální dávky, nešířila nenávistnou ideologii a nepodporovala teroristické útoky.“ Úřad by se měl podle Ovčáčka za kampaň „Sami jsme byli uprchlíci“ omluvit.

„V nedávné minulosti bylo mnoho Čechů uprchlíky, dnes hledají bezpečí lidé z jiných částí světa. Stejně tak jako Čechům poskytly v minulosti šlechetně útočiště jiné státy, nyní mají Češi šanci pomoci ostatním,“ vysvětlila kampaň, která zamíří i do rádií, kancelář v tiskové zprávě.

„Bolševická propaganda“

Ovčáček upozorňuje, že výrok je jeho osobním názorem a nezastává stanovisko prezidenta Miloše Zemana. Ten měl však už v minulosti s úřadem konflikt. Kampaň Hello Czech Republic, jejíž součástí byly dobrovolné výukové materiály pro školy - včetně uprchlického komiksu, přirovnal k bolševické propagandě. Od projektu se po kritice distancovala i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Společnost META, která materiály do škol přeložila a připravila, zasypaly nenávistné e-maily a dokonce i výhrůžky smrtí. Těmi se zabývá policie

Reakce UNHCR na výroky Ovčáčka

Kampaň UNHCR a společnosti Young & Rubicam má za cíl informovat českou veřejnost i politické lídry, že téma uprchlictví není pro naši zemi nové a principy, kterými se řídí, zůstávají za všech okolností stejné pro všechny.

Agentura OSN pro uprchlíky v této souvislosti žádá i politické špičky země, aby projevily více solidarity s uprchlíky, kteří na kontinentu hledají útočiště ze své bezvýchodné situace, kdy války, konflikty a extremismus nutí miliony lidí opustit své domovy.

Česká republika během své bohaté historie mnohokrát poskytla a poskytuje ochranu tisícům uprchlíků. Stejně jako jiné země nabídly útočiště našim občanům v nedávné minulosti. Nyní je čas, aby česká společnost jako celek pomohla těm, kteří ochranu potřebují, bez ohledu na jejich původ nebo náboženství, protože na to má kapacitu, znalosti i zkušenosti.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...