8. listopadu 2014 14:40, aktualizováno  16:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z hrobu byly vyzvednuty ostatky, které mohou patřit knězi Toufarovi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Farář Josef Toufar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Farář Josef Toufar | foto: Archiv Miloše DoležalaMAFRA

PRAHA Z hromadného hrobu na pražském hřbitově v Ďáblicích byly vyzvednuty ostatky, které mohou patřit umučenému knězi Josefu Toufarovi, řekla pražská radní Eva Vorlíčková.

Komunistická vražda

Římskokatolický kněz Josef Toufar je jednou z nejznámějších obětí komunistické státní bezpečnosti v rámci tažení proti církvi. V malé obci Číhošť na Havlíčkobrodsku se v prosinci 1949 při mši v katolickém kostele při Toufarově kázání údajně několikrát pohnul kříž na hlavním oltáři. 

Vládnoucí komunistická moc označila "zázrak" za podvod, který měl být součástí protistátního spiknutí katolické církve. Vyšetření číhošťského zázraku svěřily špičky totalitní moci takzvané Instruktážní skupině StB, která v lednu 1950 faráře Toufara zatkla a poté se ho snažila ve valdické věznici přinutit k přiznání, že pohyb kříže sám zinscenoval.

Po krutém mučení vyšetřovatelé nakonec 23. února kněze přiměli, aby podepsal protokol, v němž se k činu přiznal. Kněz zemřel dva dny nato, 25. února 1950, na následky prasklého žaludečního vředu v nemocnici v Praze, kam jej převezli z valdického vězení.

V roce 1968 řekl při vyšetřování Toufarovy smrti doktor František Mauer: "Při operaci Josefa Toufara jsem tehdy asistoval. Dělali jsme všechno, co bylo v lidských silách, ale toho člověka nebylo možno zachránit. Byl neobyčejně surovým způsobem utlučen k smrti. Řekl bych - jasná vražda!." Pochován byl do společného hrobu v pražských Ďáblicích pod falešným jménem Zouhar, příbuzným byla jeho smrt oznámena až v roce 1954.

Ostatky nyní budou zkoumat antropologové, výsledky mají být známy do půl roku. Exhumace je nutná pro Toufarovo blahořečení. Proti exhumaci se už dříve ohradilo Sdružení bývalých politických vězňů. Kněze obvinila komunistická státní bezpečnost ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku, v únoru 1950 zemřel na následky mučení.

„Exhumace proběhla, vyzvednuté ostatky budou dále antropologicky analyzovány,“ uvedla Vorlíčková s tím, že identifikace ostatků ze společných hrobů je vždy obtížná. Ostatky, které nebudou patřit knězi, budou pohřbeny v rakvi. Exhumace je společnou akcí hlavního města a královéhradecké diecéze.

Sdružení bývalých politických vězňů se obává, aby exhumací knězových ostatků nebyl snížen význam ostatních obětí komunismu uložených v hrobě. Naopak Konfederace politických vězňů České republiky s ním souhlasila a vyjádřila přesvědčení, že se tím nenaruší úcta ke všem ostatním obětem komunismu, jejichž pozůstatky se nacházejí v blízkosti těch Toufarových.

Exhumace je součástí procesu, který katolická církev zahájila loni a na jehož konci by mohl být Toufar blahořečen a později i svatořečen. Podle Tomáše Petráčka, kterého hradecký biskup Jan Vokál pověřil kauzou Toufarova blahořečení, je exhumace nutná a přeje si ji i Toufarova rodina, která o ni usilovala už v letech 1968 a 1992.

Státní bezpečnost obvinila kněze Toufara poté, co se v prosinci 1949 v číhošťském kostele při jeho kázání údajně několikrát pohnul kříž na oltáři. Dodnes neobjasněný úkaz se prý později ještě opakoval. Vyšetřovatelé chtěli, aby se kněz přiznal, že pohyb kříže zinscenoval. Toufar byl zatčen a zemřel následkem mučení 25. února 1950 v Praze, bylo mu 47 let.

Lidovky.cz, ČTK
  • 5Diskuse