Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z jednání odcházím rozladěn, dotazy komise byly osobní, uvedl Šlachta

Zprava bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta a předseda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zprava bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta a předseda... | foto: ČTK

PRAHA Bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta nesouhlasí s výpověďmi některých svědků před sněmovní komisí k reformě policie, a navrhl proto výslech dalších. Z jednání odcházel rozladěn, protože poslancům odpovídal na dotazy, které měly spíše osobní ráz a nesouvisely s reorganizací policie. Šlachta to řekl novinářům po své čtvrteční druhé výpovědi před poslanci, která zabrala necelé dvě hodiny. Celkem Šlachta před poslanci mluvil asi sedm hodin.

Šlachta byl jedním z největších kritiků sloučení „svého“ útvaru s protikorupční policií. Kvůli reformě od policie odešel. „Musím říct, že odcházím poměrně rozladěn. Některé otázky některých členů komise byly spíše osobního rázu,“ řekl Šlachta novinářům. Některé otázky podle něj také s reformou vůbec nesouvisely. Dodal, že je zvědavý na závěrečnou zprávu komise.

Šlachta upozornil, že poslancům navrhl, aby vyslechli některé jeho bývalé kolegy z útvaru, kteří by mohli reagovat na některé dřívější výpovědi. Podle něj buď od policie odešli, nebo se k tomu chystají a poslancům by měli vysvětlit důvody odchodu.

Šlachta prý nechápe, proč si komise k policejní reformě pozvala bývalého ministra vnitra Martina Pecinu nebo bývalého ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Bílka. Oba mluvili o tom, že se o reformě uvažovalo už před několika lety. Podle Šlachty ale byly některé věci ve výpovědích nepravdivé a vzniklo kvůli tomu hodně spekulací, které se týkaly protimafiánského útvaru. „Plně si stojím za prací ÚOOZ (Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu) a všech lidí, kteří v té době na ÚOOZ pracovali,“ řekl Šlachta.

Se Šlachtou před novináře přišel předseda komise Pavel Blažek (ODS), který ho v narážce na jeho novou práci označil za nejslavnějšího celníka. Šlachta je od listopadu náměstkem ředitele celní správy pro oblast pátrání. Oba si při tiskové konferenci několikrát vyměnili rozdílné názory, které se týkaly práce komise. Šlachta například prohlásil, že kdyby poslanci analyzovali jeho dřívější výpověď, tak ve čtvrtek nemusel znovu chodit. Blažek zase na jednu z odpovědí Šlachty reagoval tak, že nebylo potřeba se ho ptát na aktuální situaci uvnitř nového útvaru, protože tam nepracuje.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji někteří žalobci. Komise se zabývá různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců. Komise má čas na výslednou zprávu do konce ledna.

Sněmovní komise si nepozve k výslechu premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Návrh poslance Bohuslava Chalupy (ANO) poslanci neschválili.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!