Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z jiné planety? Či z budoucnosti?

Česko

PEKING/PRAHA Představte si, že vám ve finále olympijského závodu začne zatékat za plavecké brýle. Pro ty, kteří závodně nikdy neplavali -je to podobné, jako kdyby se vám například při maratonu zula jedna bota.

Říkáte, že v takovém případě asi musí být všem nadějím na medaili konec?

Ne tak pro Michaela Phelpse.

Třiadvacetiletý fenomén včera vyhrál i svůj čtvrtý a pátý závod na olympiádě: nejdřív motýlkářskou dvoustovku, pak coby člen vítězné štafety na na 4x200 metrů volný způsob. A bonus? Pro Phelpse už celkem obvyklý: dvakrát světový rekord.

„ Vzhledem k okolnostem to nebylo špatné,“ prohlásil po trápení s brýlemi Phelps. „Moc jsem toho neviděl, jen jsem počítal tempa. Vím, že můžu plavat ještě rychleji,“ komentoval čas 1:52,03 minuty.

Jen si představte, jak asi mohl plavat, kdyby měl brýle v úplném pořádku... „Phelps? Je to normální člověk. Jen z nějaké jiné planety,“ ulevil si ruský plavec Alexandr Šuchorukov.

Brit Simon Burnett má ale jinou teorii: „Není z jiné planety. Michael Phelps je z budoucnosti. Za šedesát let budou plavci jako on průměrní. Jenže on se vrátil v čase, aby to tady všechno mohl ovládnout,“ postěžoval si Burnett.

„V žádném jiném sportu není nikdo, kdo by vyhrával tak jako on,“ prohlásil trenér Američanů Eddie Reese. „On jenom nevyhrává. On při tom ještě drtí světové rekordy a zbytek startovního pole.“ Nejlepší v historii Phelps se zároveň ziskem čtvrtého a pátého zlata z Pekingu dopracoval k neuvěřitelné metě celkem jedenácti zlatých medailí. V olympijské historii nenajdete úspěšnějšího sportovce. „Co k tomu mám říkat? Nemám slova,“ krčil rameny na tiskové konferenci.

Phelpse čeká v honbě za osmi zlatými z jedné olympiády ještě krátká polohovka, motýlkářská stovka a polohová štafeta. „Pořád mi ještě v nádrži něco zbylo. Zbývají tři závody, tak by to tak přece mělo být,“ uvedl.

***

Nejúspěšnější olympionici historie

Michael Phelps (plavání, USA): 11-0-2 Larisa Latyninová (gymnastika, SSSR): 9-5-4 Paavo Nurmi (atletika, Finsko): 9-3-0 Mark Spitz (plavání, USA): 9-1-1 Carl Lewis (atletika USA): 9-1-0 Birgit Fischerová (kanoistika, NDR): 8-4-0 Sawao Kato (sportovní gymnastika, Japonsko): 8-3-1 Jenny Thompsonová (plavání, USA): 8-3-1

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat