12. listopadu 2010 16:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z Karlova mostu zmizí dělníci. Výsledek kolaudace je ale tajný

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Nejdříve za sedm let bude dokončena oprava Karlova mostu. Jiné odhady hovoří dokonce o roku 2018 nebo 2020. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejdříve za sedm let bude dokončena oprava Karlova mostu. Jiné odhady hovoří dokonce o roku 2018 nebo 2020. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Úředníci stavebního odboru Prahy 1 dnes kolaudovali po tříleté opravě Karlův most. K jakému výsledku se dobrali, je zatím tajné. Daut Kara ze společnosti Mott MacDonald, která most pro pražský magistrát rekonstruovala, řekl, že úřad vydá rozhodnutí do 14 dnů.

"Proběhlo místní šetření, které bylo neveřejné. Paní kolaudátorka si nepřála zveřejňovat žádné informace," poznamenal Kara. Nicméně před kolaudací byl optimistický. "Nevidím žádný důvod, proč by most nebyl kolaudován," řekl ve středu. Všechny práce jsou totiž podle něj skončeny a jsou v pořádku.

Opravu Karlova mostu, která začala v srpnu 2007, doprovázely spory o způsob rekonstrukce, padala i trestní oznámení. Například podle památkové inspekce ministerstva kultury bylo nahrazeno více kamenný bloků, než doporučil průzkum. Kritizovala také způsob opracování kamenů v zábradlí mostu.

Čtěte také

Pochybení při opravě Karlova mostu konstatoval i Národní památkový ústav. Ten dokonce označil rekonstrukci za neúspěšnou. Praha vždy tvrdila, že k zásadním chybám nedošlo, a připouštěla pouze drobnější provinění.

Za opravu magistrát zaplatil více než 200 milionů korun. Zrekonstruována byla mostovka, most dostal novou hydroizolaci a opraveno bylo zábradlí. Po této fázi opravy by měla následovat další etapa, během které se zrekonstruuje plášť mostu.

Karlův most je druhým nejstarším dochovaným kamenným mostem v České republice. Nahradil Juditin most, který strhlo jarní tání roku 1342. Stavbu zahájil císař Karel IV. roku 1357, dostavěn byl na počátku 15. století. Jeho délka je 520 metrů. Až do roku 1879 se jmenoval Kamenný.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz