Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z muzea ukradl obrazy Zrzavého a Špály

Česko

  13:39
HRADEC KRÁLOVÉ - Neznámý zloděj ukradl v pondělí dopoledne z muzea v Novém Bydžově na Královéhradecku obrazy Jana Zrzavého a Václava Špály. Odnesl si i historické knihy a mince. Celkem způsobil škodu za přibližně čtyři miliony korun.

Ukradený obraz Václava Špály Zátiší s ovocem. foto: ČTK

O případu informovala mluvčí východočeské policejní správy. Pachatel se po příchodu do muzea představil jako vedoucí předem ohlášené výpravy. "Poté vytáhl střelnou zbraň, napadl pracovníka muzea a spoutal ho," uvedla mluvčí.

Ukradený obraz Jana Zrzavého Domek na Ile de Sein
Ukradený obraz Jana Zrzavého Domek na Ile de Sein.

Zaměstnanec muzea vyvázl bez zranění. Policie nyní žádá veřejnost o informace o pohybu podezřelé osoby či osob u bydžovského muzea.

Podle přepadeného pracovníka bydžovského muzea Jaroslava Prokopa zloděj ukradl Špálovo Zátiší s ovocem a Zrzavého obraz nazvaný Domek na Ile de Sein. "Pachatel doslova tvrdil, že jde za jedním obrazem, že je to objednávka. Spoutal mě a takový různý věci. Nemůžu se z toho vzpamatovat," řekl dnes devětašedesátiletý Prokop, který v muzeu pracuje 34 let. "V životě se mi tu nic nepřihodilo, je to hrozné," řekl přepadený muž.

Muzeum měli navštívit Junáci z Horních Počernic
Podle něj se pachatel vydával za vedoucího předem ohlášené výpravy, kterou měli být údajně Junáci z Horních Počernic.
Prokop tvrdí, že muzeum je vybaveno zabezpečovacím zařízením, nyní se bude jednat o dalším zlepšení bezpečnostních opatření. Podle Prokopa nejsou umělecké předměty pojištěny.

"Podmínky pojistky jsou tak náročné, že vzhledem k hodnotě exponátů, je to velmi složité zajistit," řekl Prokop. Obrazy lupič ukradl z pamětní síně Bohumíra Nevyjela (1883-1915) a jeho
dcery, která obrazy s další pozůstalostí po otci svému rodnému městu věnovala. Muzeum se nachází v secesní budově České spořitelny na hlavním bydžovském náměstí.

V expozici je také vystaveno přes 200 maleb, kreseb, skic, plakátů, soch a dalších grafických děl umělců 19. a 20. století. Jsou mezi nimi například díla Josefa Mánesa, Josefa Václava Myslbeka,  Bohumila Kafky, Otakara Španiela, Vojtěcha Hynaise, Luďka Marolda a Alfonse Muchy. Ve druhé části muzea je historická expozice dokumentující dějiny Novobydžovska. Muzeum má pravidelnou otevírací dobu od května do konce října. Mimo tuto dobu zajišťuje prohlídky jen pro předem ohlášené hromadné návštěvy. Pachatel tedy pravděpodobně předpokládal, že v muzeu nebudou jiní návštěvníci.

Policisté na Královéhradecku vyjížděli v pondělí odpoledne také k
loupežnému přepadení pošty v Třebechovicích pod Orebem na Hradecku, ze které neznámý pachatel ukradl několik desítek tisíc korun. Z místa loupeže odjel na jízdním kole.

Autor:

Mohlo by vás zajímat