Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z nákupů Slavie se nejlépe uvedl Černý

Česko

PRAHA Nejpovedenější trefa z bohatého seznamu posil nosí ve fotbalové Slavii číslo 26.

Po zimní pauze se Jaroslav Černý pětkrát ocitl v základní sestavě, zdařile se uvedl v duelech s Tottenhamem na pohárové scéně a vstřelil jeden ligový gól. V anketě na oficiálních stránkách Slavie ho fanoušci zvolili za nejlepšího hráče února. To je bilance, jakou se kromě exbudějovického záložníka zatím nemůže pochlubit žádná z čerstvých akvizic v sešívaném dresu.

Až na mladého brankáře Kubáska už otestoval trenér Karel Jarolím v akci všechny týmové přírůstky. Ale nikdo zatím není vytížený tolik jako Černý. „Je to tvořivý hráč, výborně technicky vybavený,“ zmiňuje jeho přednosti fotbalový expert Vladimír Táborský.

„Dobře jsme věděli, že prodáváme výjimečného hráče,“ potvrzuje jeho slova i generální manažer budějovického klubu Jiří Kotrba.

Po mohutných zimních nákupech má ligový lídr na výběr dostatek alternativ pro složení zálohy a útoku. Jak se s dosud nepoznanou situací Slavia vyrovnává? Sestava se zápas od zápasu obměňuje. Pouze Černý se dokázal zařadit do skupiny po bok opor Krajčíka či kapitána Brabce, na jejichž postech se obsazení nemění.

Pomohla univerzalita Pudila Co stojí za úspěchem Černého? Vyšlo mu hned první ostré utkání. Na Strahově proti Tottenhamu si vůbec nepočínal jako rozklepaný debutant v Poháru UEFA. „Správný úvod je důležitý, lépe vás přijmou diváci, ale není to rozhodující moment,“ připomíná Kotrba.

Kromě toho mohl ještě těžit z univerzálnosti Daniela Pudila. Pokud Slavia nastupuje s pětičlennou středovou řadou, vejdou se do ní oba leví záložníci. Pokud ne, může se Pudil na stejné straně zařadit do obranné čtveřice.

Rázná přestavba začala také v červenobílém útoku, kde panuje doba „po Vlčkovi“. Po přestupu někdejšího kapitána do Anderlechtu si na styl nových hrotových hráčů zvyká i zbytek mužstva. „Není tam typ podobný Vlčkovi, ale trenér Jarolím má takový výběr, že by si s tím Slavia měla poradit,“ míní Táborský. Dvě trefy si připsal dlouhán David Střihavka, ale po nepovedeném vystoupení v Brně zůstal naposledy jen na lavičce. Při nedělním vítězství nad Mostem se naopak dokázal gólově uvést Jan Blažek. Do šancí se dokázal dostat i makedonský kanonýr Goce Toleski. Na rozdíl od podzimu mu při nich schází přesná muška.

Zaslouží si Abraham pískot?

Samostatnou kapitolou zůstává postavení Martina Abrahama. Překvapivá posila z konkurenční Sparty se ke své někdejší reprezentační formě nepřiblížila, přesto Jarolím na Abrahama jako defenzivní štít neochvějně sází. „Nikdy jsem neřekl, že mu zápasy nevyšly. To je váš názor,“ bránil Jarolím poslední výkon svého svěřence před novináři.

Příliš sympatií neprojevili Abrahamovi na Strahově někteří fanoušci. V neděli se při jeho odchodu z hřiště ozýval pískot.

Na hodnocení posil je ještě brzy. Z jednoduchých počtů je zřejmé, že se v nabitém kádru nedostane na každého. Během jara se už v základní sestavě protočilo 19 fotbalistů. „A to je dost,“ poznamenává Táborský. Výběr se bude pravděpodobně týden po týdnu tříbit. „Sestava může rotovat v Arsenalu a AC Milán, kde hrají těžké utkání každý třetí den. V podmínkách Slavie by se měla víc stabilizovat,“ míní Táborský. Jarní program Slavie není příliš nabitý. Zbývá jí už jen boj o ligový titul. Až pohled na tabulku nejvyšší soutěže po posledním kole ukáže, jestli jí široká konkurence prospěla.

***

Bilance zimních posil Posily v základní sestavě 5 - Jaroslav ČERNÝ (3krát v lize + 2krát v Poháru UEFA) 3 - David STŘIHAVKA (2+1), Marek JAROLÍM (2+1), Martin ABRAHAM (3+0) 1 - Goce TOLESKI (1+0), Jan BLAŽEK (1+0) Gólové úspěchy posil 2 - David STŘIHAVKA (1+1) 1 - Jaroslav ČERNÝ (1+0), Jan BLAŽEK (1+0) Kdo zatím nezasáhl do hry Josef KUBÁSEK (brankář)

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat