Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Takový hezký penízky, liboval si na nahrávce Rath

Policejní auto odváží Davida Ratha ze služebny v Dlážděné ulici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní auto odváží Davida Ratha ze služebny v Dlážděné ulici. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Věděl David Rath o milionech, které si v tašce v krabici od vína odnášel z domu Kateřiny Pancové a Petra Kotta? Jeho advokáti tvrdí, že ne. Jak však plyne z policejních odposlechů, při svém posledním setkání se o penězích všichni tři vášnivě bavili.

Deník Právo zveřejnil přepisy policejních odposlechů z domu Pancové a Kotta v Rudné u Prahy, kde 14. května večer proběhl jejich dosud poslední společný rozhovor. Trojice se bavila řečmi o "žluťoučkých pěnízkách" a padla i otázka, kam je schovat.

Přepis odposlechů ze setkání Ratha, Pancové a Kotta

V přepisu jsou Rath, Pancová a Kott označeni jen čísly, avšak podle informací Práva z důvěryhodného zdroje i ze samotného textu jasně vyplývá, že osobou č. 1 byla Pancová, dvojku měl Kott a Rath byl osoba č. 3.

Pancová: Co má k dispozici. Jo. To bys byl hodnej. Já bych je chtěla i mít takový hezký penízky.

Rath: Takový hezký penízky. Lesklý, takový žlutě, žlutě pěkný. Takový hezký, takový žluťoučký.

Pancová: Jo, jo, abych je měla. Nekazí se to, neplesniví. Můžeš je schovat dobře.

Rath: No, přesně. No, no. Cha, cha, cha, cha.

Pancová: Jenom je schovat někam.

Rath: Kam, do kapsičky?

Pancová: Do kapsičky, abych měla na zlý časy. Chi, chi, chi.

Rath: Cha, cha, cha.

Debata pak pokračuje.

Pancová: Hele, tady máš ještě tu tašku.

(Rath a Kott opouštějí horní místnost).

Rath: Že mi to ještě jednou přelepíš, viď?

Pancová: Nebój. Zabal to. Chceš ještě jedno pivo?

Rath: Prosím tě, nechci už, já budu muset právě vyrazit, protože pak ještě za mnou přijede jeden člověk. Éééch, tak co, Petře?

Kott: No, na to znám takovou odpověď.

Pancová: Je to na hovno, to říkala moje sestřička.

Pak se všichni tři nezávazně baví až do Rathova odchodu.

Advokáti Davida Ratha tvrdí, že bývalý hejtman netušil, že si z návštěvy odnáší nějaké peníze. To podle nich potvrzuje i fakt, že na krabici od vína, ani na samotných bankovkách nejsou Rathovy otisky.

ČTĚTE VÍCE:

Opačné verzi, tedy že Rath o milionech v tašce věděl, ale nahrává šustění peněz, které je podle členů mandátního a imunitního výboru slyšet na záznamu z domu Pancové, který jim poskytla policie. Podle Rathových obhájců se však jedná pouze o šustění papírů. Podle členů výboru je ale na záznamu slyšet i to, jak se trojice domlouvá na rozdělení sumy.

Krátce po pořízení výše uvedených odposlechů policie Ratha před domem v Rudné zadržela. V krabici v jeho černé tašce našli sedm milionů korun, které byly podle policie úplatkem za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku.

K TÉMATU:

Poslanec tvrdí, že o bankovkách nevěděl, myslel si, že je v krabici skutečně víno. Za přijetí úplatku mu v případě odsouzení hrozí až dvanáctileté vězení. Rath je nyní ve vazbě v litoměřické věznici. Spolu s ním policie obvinila dalších sedm osob, včetně Pancové a Kotta.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...