Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z Paroubka se studem propadám

Česko

ÚHEL POHLEDU

Já jsem sociální demokrat. Karel Schwarzenberg, vzhledem ke svému původu, je konzervativní člověk. Ovšem má mnohem větší sociální cítění než já. To je takřka jeho nejhlubinnější a neokázalá poloha. U člověka jeho postavení a majetku naprosto nebývalé.“ To mi řekl s nepředstíranou úctou a obdivem John Sailer, majitel galerie Ulysses, muž pocházející z tradiční sociálnědemokratické rodiny.

Bylo to před čtrnácti dny ve Vídni. Teď čtu v českém tisku: „Pan Schwarzenberg, jehož devótní pravicové noviny v rozporu s českou republikánskou tradicí země titulují jako knížete, trpí výběrovou sklerózou (!) a mohl bych asi použít silnějšího výrazu. A ten použiji, pokud tento pán bude pokračovat ve svých nechutných invektivách.“ Tyto sprostoty a urážky z úst kupodivu nevypustila obskurní figura z extremistického politického spektra, jako třeba Miroslav Sládek, politický hochštapler blahé paměti. Nebyl to ani udavač komunistické tajné policie Vojtěch „Falmer“ Filip. Takovou politickou kulturu pěstuje vrcholný představitel tradiční humanisticky orientované politické síly, předseda ČSSD Jiří Paroubek. Vyhrožuje, že je připraven použít ještě silnější výrazy. Vážně? Ty vytáhnete z jaké žumpy? Z té, ve které jste lovil tato slova: „Proč pánové Schwarzenberg, Dobrovský a další a také s nimi spolupracující novináři nevěnují pozornost například tomu, že ODS se v EP stala v novém politickém klubu součástí velmi obskurní společnosti, v níž muziku tvrdí lotyšská strana Za vlast a svobodu, velebící lotyšské členy Waffen SS (pro pana Schwarzenberga píši raději německy).“? Néumí čésky. Takovou nejtrapnější nízkostí se, pane Paroubku, vysmíváte osudu člověka vyštvaného jako dítě komunisty ze země, kde se narodil. Asi netušíte, že Karel Schwarzenberg je potomek oné české aristokracie, která v době nejvyššího ohrožení republiky v září 1938 předala na Pražském hradě rukama Karla Schwarzenberga staršího prezidentu Benešovi Prohlášení příslušníků historické šlechty: „Pane prezidente, věrnost k českému státu, který naši předkové pomáhali budovat a po tisíc let udržet, je pro nás povinností tak samozřejmou, že jsme se rozmýšleli ji výslovně zdůraznit - Vyslovujíce víru v lepší budoucnost, ujišťujeme, že jsme si vědomi svých zděděných povinností k vlasti a ke státu, který byl domovem našich předků a jehož stará práva jsme vždy chtěli a i dnes chceme hájit.“ Otec Schwarzenberg stál v čele protinacistického odboje na Čimelicku, za což byl hned v roce 1945 vyznamenán ministrem obrany.

V rodinné kapli Schwarzenbergů ve svatovítské katedrále je deska připevněná naším Karlem Schwarzenbergem v den první volby Václava Havla prezidentem s citátem z Bible: „Když Hospodin přiváděl sionské zajatce, byli jsme jako ve snách, tehdy byla naše ústa plná smíchu a náš jazyk plný jásotu.“ Knížepán totiž pro svobodu a návrat demokratických poměrů udělal nezapomenutelné dílo.

Kde jste byl, pane Paroubku, když bolševici zavírali nejlepší syny této země a Karel Schwarzenberg upozorňoval na jejich osud ve světě, jezdil na politické procesy jako předseda Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva?

Tušíte vůbec, že z vlastních prostředků v rodinném sídle v Bavorsku s doktorem Vilémem Prečanem na podporu exilu a disentu umístili archiv tehdy zapovězené literatury? Karel Schwarzenberg miluje svou vlast a lidi v ní. Je ztělesněním služby a loajality této zemi. Vy tělesně milujete sebe u moci. V těchto momentech odhalujete a ukazujete svoji pravou tvář. Jste nebezpečím demokracie a i bez vajíčkové revolty nemáte žádnou politickou budoucnost, protože ji ničíte tunelováním obsahu sociální demokracie, jejíž role je v politice nezastupitelná.

Nevím, jestli jste si ve své pýše vůbec všiml, že se pokoušíte urazit muže, který je o třináct let starší. Nepochybuju, že při souboji na jakékoliv zbraně by Vás Jeho Jasnost Karel Jan Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas, 12. kníže ze Schwarzenbergu, hrabě ze Sultzu a vévoda v Českém Krumlově, elegantně porazila.

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce

O autorovi| Břetislav Rychlík herec a režisér

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!