Raritou je například pivní džem s nahořklou chutí. Pokaždé jde o zcela čisté přírodní produkty bez chemie s obsahem B vitaminu, který obsahují pivní složky. Jejich účinky jsou známy stovky let a v posledních letech se k nim výrobci vracejí.
Rozmáhající se pivní lázně prý pomáhají léčit ekzémy, prohřívají a prokrvují kůži, léčí oběhové potíže. „Kolem piva se dá vymyslet všechno. Ječmen, žito, pšenice, chmel a čistá voda dají dohromady leccos,“ řekl Roman Vokatý, lékař a balneolog pivních lázní, které fungují při pivovaru Chodovar. „Existuje celá řada kosmetických přípravků, které využívají B vitaminu nebo toho, že zbytky po kvašení piva například odlupují starou kůži.“ Pivní mláto nahradí rašelinu Lázně zatím lidé nejvíce využívají přes víkend, ale Vokatý předpokládá, že začnou více jezdit na dvou- až třítýdenní pobyty. „Wellnessové lázně a hotely jsou silnou konkurencí klasickým lázním. Řada lidí je také volí raději než moře,“ řekl Vokatý.
Lázně nabízejí zábaly v pivním mlátě, které dříve sloužilo jako krmivo pro dobytek. „Má velké množství zbytkových vitaminů, kvasnicových produktů a to vše působí příznivě,“ řekl Vokatý. Mláto je výborný tepelný nosič, a když se zahřeje, má stejné tepelné vlastnosti jako rašelina nebo bahno.
Navíc se po použití na zábaly může zkrmit nebo uložit na kompost, kdežto rašelina se musí evidovat a vracet zpět na původní místo v přírodě. Obvykle se dává zábal 20 minut na místa potíží, tedy šíji, bedra, kolena, popřípadě na klouby na rukou.