Z veřejně dostupných informací vyplývá, že správa odpovídá za zabezpečení celého komplexu včetně kanceláře prezidenta a zámku Lány.
Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček případ nekomentoval. Bližší informace k němu nechtěl poskytnout ani Vojtěch Marcín z tiskového oddělení ÚOOÚ. Úřad pro kybernetickou bezpečnost, Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) a Vojenské zpravodajství (VZ) podle MfD odmítly sdělil, zda případ řeší.
Před několika lety policisté řešili údajný útok na počítač prezidenta Miloše Zemana, kam hackeři podle hlavy státu nahráli dětskou pornografii. Na jaře 2017 policisté prověřování případu ukončili s tím, že nebylo zjištěno žádné protiprávní jednání. Ovčáček tehdy zpravodajskému webu Českého rozhlasu řekl, že citlivé nebo tajné informace uniknout nemohly, protože Zeman počítač používá pouze k prohlížení stránek na internetu, e-mail nevyužívá a do počítače nic neukládá.
„Pokud se potvrdí informace, že z počítačů Správy Pražského hradu unikaly nekontrolovaně měsíce údaje mimo území České Republiky, bude se jednat o skutečně velmi závažný únik dat a porušení kybernetické bezpečnosti. Plánovaná digitalizace státní a veřejné správy bude vyžadovat skutečně velkou pozornost, aby se nemohl stát podobný případ s daty občanů,“ řekl Petr Loužecký ze společnosti Algotech.
Další IT firma CNs nabídla Hradu bezplatně vlastní řešení pro šifrovanou interní komunikaci, případně audit kybernetické bezpečnosti. České ministerstvo zahraničí je cílem útoků opakovaně, naposledy v létě 2019, v lednu tohoto roku to pak bylo rakouské ministerstvo zahraničí. V obou případech bylo usuzováno, že útočníky byly státní aktéři. Český NÚKIB před kybernetickými útoky průběžně varuje s tím, že za hlavní hrozby považuje Rusko a Čínu, neboť Česká republika jako člen EU a NATO pro ně představuje zajímavý cíl,“ dodal Jakub Voleman z CNS.