Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Z Prahy zmizely vlajky vítající čínského prezidenta. Do pondělka by se měly vrátit

Česko

  11:47aktualizováno  12:45
PRAHA - Z trasy mezi Letištěm Václava Havla a Pražským hradem zmizely české a čínské vlajky vítající čínského prezidenta. Velkou část vlajek v Chotkově ulici, v ulici Mariánské hradby, Jelení a v Evropské v noci na sobotu někdo potřísnil barvou. Vlajky by se však do pražských ulic měly ještě před příjezdem Si Ťin-pchinga vrátit.

„Vlajky od Malé Strany až po Ruzyň jsou poškozeny černou barvou po pachateli pátráme pro podezření z páchání trestného činu poškození cizí věci, pachatele zadrženého nemáme,“ sdělil pro Lidovky.cz mluvčí policie České republiky Jan Daněk. foto:  Michal Šula, MAFRA

Poničené čínské vlajky? Protest proti papalášské estetice a patolízalství i extremizace pravdoláskářů

Pachatelé k poškození asi 50 vlajek i billboardů použili vyfouknutá vejce naplněná šedivou a modrou barvou. Policie po pachatelích pátrá, škoda ještě nebyla vyčíslena. Policejní mluvčí Jan Daněk řekl, že k případu zatím nemá žádné nové informace.

Podle sobotního vyjádření prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka je výměna poškozených vlajek věcí zadavatele, kterým je Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce. Její tajemnice Eva Harapesová na dotaz sdělila, že se nebude k záležitosti vyjadřovat.

Zdroj blízký Smíšené česko-čínské komoře však serveru Lidovky.cz v neděli řekl, že se vlajky do pražských ulic do pondělního odpoledne vrátí. To potvrdil i hradní mluvčí. „Mohu vás ujistit, že čínský prezident vlajky uvidí,“ uvedl Jiří Ovčáček.

Odpovědnost nese TOP 09, říká Ovčáček

Podle sobotního vyjádření Ovčáčka nese za poškození vlajek odpovědnost TOP 09, jejíž starosta Prahy 6 Ondřej Kolář prý vyslovil pro vandalismus veřejně pochopení. Kolář takové obvinění odmítá. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil Ovčáčkovo vyjádření za slova „pomýleného spratka“.

Čínský prezident Si Ťin-pching do Česka přiletí v pondělí dvě hodiny po...
Na sloupech jsou spolu ve dvojici vždy vyvěšeny česká a čínská vlajka,...

Již v noci na pátek zadrželi policisté třiatřicetiletého muže, který ze sloupu na Evropské třídě odřízl dvě vlajky. V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta se chystají i některé protestní akce.

Nejdůležitějším výstupem třídenní návštěvy čínského prezidenta má být ustavení strategického partnerství mezi Českem a Čínou, které by mělo do budoucna znamenat příliv čínských investic.

Autoři: ,