Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z pražské kandidátky zemanovců vypadlo asi deset lidí, říká Šlouf

Miroslav Šlouf nakonec lídrem pražské kandidátky SPOZ nebude. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Šlouf nakonec lídrem pražské kandidátky SPOZ nebude. | foto: ČTK

PRAHA Na pražské kandidátce Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) předsednictvo strany udělalo oproti přání krajské konference asi deset změn. Řekl to Miroslav Šlouf, který se ucházel o pozici jedničky. Z ní ho vyškrtlo vedení strany. V první sedmičce podle Šloufa skončili celkem čtyři politici, které nominovala krajská konference. Nespokojeni se sestavením kandidátek jsou i v dalších krajích.

"Kandidátku jsem dostal včera odpoledne. Vypadlo z ní plus mínus deset lidí," řekl ČTK Šlouf. Nahradit je měli příslušníci strany, kteří původně na kandidátce vůbec nebyli. Další lidé navržení pražskou konferencí podle něj byli posunuti na nižší pozice.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedení strany se nechce ke změnám na kandidátkách vyjadřovat. "K podobným útokům se i na základě rozhodnutí předsednictva strany nebudeme vyjadřovat," řekl ČTK místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš. Dodal, že se nespokojení straníci mohou obrátit na kontrolní komisi, která by jejich podnět prošetřila.

Velký zájem vzbudilo především vyškrtnutí Šloufa z prvního místa a jeho nahrazení ministrem dopravy v demisi Zdeňkem Žákem. Z druhého místa kandidátky byl odstraněn také místopředseda pražské organizace Vladimír Hönig. Nahradil ho předseda pražské SPOZ Luboš Smrčka. Změnila se i třetí pozice, kam se dostal Zakaria Nemrah, a sedmá, kterou získala bývalá náměstkyně ministerstva financí Ivona Legierská, řekl Šlouf.

Nespokojení pražští zemanovci plánují na začátku příštího týdne schůzku, na které zváží další postup.

Dryml kritizuje sestavování kandidátek zemanovců

Proti způsobu schválení kandidátek se ozvali zemanovci i z dalších krajů. V rozhovoru se serverem Česká pozice vedení ostře kritizoval senátor Vladimír Dryml. "Královéhradecká kandidátka ani nebyla navolena, přišla povelem od předsednictva. To je hrozné! Museli jsme na konferenci požádat, aby nám tu kandidátní listinu od vedení strany alespoň přečetli. Kam jsme se to dostali? To je na odvolání předsedy Štengla a prvního místopředsedy Nejedlého," řekl Dryml.

V Plzeňském kraji byla z čela kandidátky sesazena místopředsedkyně strany Dita Portová. ČTK v úterý řekla, že někteří regionální členové nesou postup stranické centrály a její zasahování do demokraticky schválené kandidátky se značnou nevolí. Kandidáti středočeské SPOZ se dokonce kvůli svému sesazení obrátili na soud.

Ke kritice se ale nepřipojil krajský předseda SPOZ na Vysočině Bohumil Trávník. Vyloučil, že by předsednictvo výrazněji do sestavení kandidátky zasahovalo. Došlo podle něj pouze k nepodstatným posunům.

Již odevzdané kandidátní listiny mohou strany změnit do soboty. Vedení SPOZ na nich ale žádné změny nechystá. "Pevně věřím, že to tak zůstane," řekl Kruliš.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?