Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
1. července 2018 12:34, aktualizováno  12:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z přestupku při protestu proti těžbě uhlí na Mostecku je podezřelých 280 aktivistů

Na pochod podél dolu Bílina se vydalo zhruba 500 lidí sledovaných desítkami... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na pochod podél dolu Bílina se vydalo zhruba 500 lidí sledovaných desítkami... | foto: ČTK

MOSTECKO Policie v souvislosti se sobotním protestem proti těžbě uhlí na Mostecku zajistila 280 lidí. Podezřívá je z přestupkového jednání. Policie většinu z nich už propustila, řekla mluvčí krajské policie Jana Slámová. Pětidenní klimatický tábor v Louce u Litvínova v neděli končí. Severočeské doly budou škody kvůli zastavení prací v lomu Bílina teprve vyčíslovat. Při zásahu policie podle aktivistů chybovala, jednomu účastníkovi údajně zlomil policista dvě žebra. Policie se k tomu zatím vyjadřovat nebude, bezpečnostní opatření teprve bude vyhodnocovat.

V sobotu ráno se 16 aktivistů připoutalo na vrcholu rypadla v lomu Bílina. Od té doby stála těžba, Severočeské doly obnovily provoz po 12 hodinách. Rypadlo lidé opustili zhruba po patnácti hodinách. Mezitím několik stovek aktivistů z různých evropských zemí pochodovalo podél hrany lomu. Uprostřed pochodu několik desítek lidí opustilo legálně vymezenou trasu a vtrhlo do dolu, policisté je postupně zajistili a odvezli na služebny. 

Celkem 130 lidí je podezřelých z přestupku proti veřejnému pořádku a neuposlechnutí výzvy policie a dalších 150 lidí je podezřelých z přestupku neuposlechnutí výzvy policie a z neoprávněného vniknutí do důlního díla. Před nedělním polednem zůstávalo na policii deset lidí, ostatní už policisté propustili. Přestupek budou místní obecní úřady řešit nejen s účastníky z Česka, ale také s Němci či Brity a dalšími cizinci.

Aktivisté vylezli ráno 30. června na vrchol rypadla v lomu Bílina na Mostecku....
Aktivisté vylezli ráno 30. června na vrchol rypadla v lomu Bílina na Mostecku....

Aktivisté z hnutí Limity jsme my prohlašují, že zamýšlejí zastavit těžbu uhlí, kterou považují za škodlivou v souvislosti se změnou klimatu.

Pochodů se během klimatického kempu uskutečnilo pět, největší byl sobotní. Mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký řekl, že nahlášen byl pochod také na neděli. „Přijel ale pouze organizátor nám oznámit, že nikdo z účastníků kempu už nemá o tuto akci zájem,“ uvedl Kopecký.

Aktivisté tvrdí, že policie při zásahu chybovala

Organizátoři považují klimakemp za úspěšný. „Je to z našeho pohledu určitě velký úspěch. Přijelo dvojnásobně více lidí než na první ročník. Je to příslib do budoucna, že s hnutím za klimatickou spravedlnost se v České republice musí počítat,“ řekl Radek Kubala z hnutí Limity jsme my. Další akce už v rámci kempu lidé podle něj neplánují, účastníci jej postupně opouští.

Policie podle aktivistů při zásahu chybovala. „Jednoho z dánských aktivistů napadl jeden ze zasahujících policistů tak tvrdě, že mu zlomil dvě žebra,“ uvedli organizátoři klimakempu. „Určitě se budeme právně bránit,“ uvedl člen právního týmu hnutí David Pfann.

„Celé bezpečnostní opatření se teprve bude vyhodnocovat, nemám informaci, že bychom nějakou stížnost dostali,“ řekla mluvčí policie Slámová. „Proto se k tomu nebudeme zatím vyjadřovat,“ uvedla.

Proniknout do lomu Bílina se účastníkům podařilo už loni při prvním ročníku klimakempu. Tehdy Severočeské doly musely kvůli protestu na několik hodin zastavit těžbu skrývkových hornin. Škoda ale společnosti nevznikla, protože protest se odehrával na místě, kde byla plánovaná dvoutýdenní odstávka.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!