Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Z rakouských housek se dají 'vyždímat' dva panáky

Česko

  22:19
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Z jednoho kila housek na hamburgery se dají „vyždímat“ dva panáky alkoholu. Překvapivé zjištění pochází z Rakouské agentury pro zdraví a bezpečnost potravin. A je celkem pravděpodobné, že obdobné žemle se prodávají i v Česku. Hornorakouská vláda chce kvůli výsledkům průzkumu změnit zákon.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Chemický rozbor nejrůznějších poživatin na pultech rakouských obchodů odhalil alkohol v potravinách, kde by to zřejmě nikdo nečekal. Například i v mnoha druzích takzvaných dětských svačinek, tedy sladkého baleného pečiva. "Na potravinách musí být jasně a zřetelně vyznačeno, zda obsahují alkohol," říká hornorakouský radní pro životní prostředí Rudi Anschober.

Dětské svačinky, housky, sušenky...
Výrobci často alkoholovou složku uvádějí jen pod chemickými názvy a malým písmem. Navíc nikoho nenapadne, že by měl obsah alkoholu zkoumat třeba na obalu pečiva. "Přitom alkohol například obsahovalo 17 z 19 dětských svačinek, balené housky, sušenky, hořčice nebo rybičky v konzervě," tvrdí Anschober. Rekordmanem bylo pečivo pro hamburgery s 25 gramy alkoholu na kilogram, u jiných testovaných potravin odhalil rozbor mezi šesti až osmi gramy lihoviny.

Hamburger - ilustrační foto.

A důvod? I když se alkohol oficiálně používá například při výrobě koblih a je přirozenou součástí různých ovocných šťáv, do jiných potravin se může dostat i tím, že výrobci se snaží takzvaným alkoholovým postřikem zvýšit trvanlivost výrobku.

Z množství lihoviny, obsaženého například ve 200 gramech pečiva, se zřejmě nikdo neopije a také řidiči by asi těžko mohli alkohol v krvi svádět na to, že před jízdou snědli dvě kila hamburgerů. Přesto i rakouští lékaři žádají, aby konzument byl o obsahu alkoholu lépe informován. "Skrytý alkohol v potravinách může zvýšit u vyléčených alkoholiků riziko návratu k jejich závislosti," varuje Felix Fischer, linecký expert na léčbu závislostí.

V Česku se zákony nezmění
Čeští odborníci se domnívají, že spotřebitelé jsou o obsahu alkoholu v potravinách informováni dostatečně. O změně zákonů o značení potravin, které jsou v Rakousku i Česku prakticky totožné, proto neuvažují. "Konzervace pekařských výrobků alkoholem je možná. Pokud by byl v průběhu výrobního procesu alkohol do potraviny záměrně přidán, musí to být ale ve složení deklarováno," říká mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Petra Hoferková.

Na rozdíl od nápojů, kde výrobce musí nápoj od určitého procenta ethanolu označovat jako alkoholický nápoj, však není podle Hoferkové použití alkoholu v ostatních potravinách regulováno. "Alkohol však musí být uveden v označení jako složka potraviny," říká Hoferková. Z výsledků kontrol v České republice nevyplývá, že by docházelo k častému porušování předpisů.

Autor: