Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Z rozhořčení zbyl jen smutek

Česko

Na pozadí spálené země po požárech v Řecku se pomalu rozehrává poslední dějství předvolebního boje

Také letos jako loni i předloni vzplály v Řecku požáry s pravidelným nástupem prvních vln horkého počasí v polovině června. Nikdo se moc nevzrušoval, třebaže byly na místě kamery televizních štábů a reportéři médií. „Lesy jsou holt hořlavé,“ prohlásil dokonce mimo kameru zástupce řecké vlády a jeho výrok štiplavě komentovala seriózní média.

Hořelo, ale politicky se nic nedělo. Dokud se nerozšířila zpráva, že hoří Parnitha. Národní park se rozkládá na hřebeni pohoří nad Aténami. Během jednoho dne na konci června tu shořel více než sto let starý smrkový porost. Rozpálené Atény zasypal jemný popílek z tisíců spálených stromů. Těžko se to přirovnává, ale je to, jako kdyby Pražanům někdo celý Klánovický les proměnil v oplocené golfové hřiště.

Zelená demonstrace

Požár za humny metropole zvedl bouři lidové nespokojenosti. Před parlamentem se shromáždily desítky tisíc lidí a žádaly, aby se konečně ochrana životního prostředí stala politickou prioritou. Parlament však v období veder zel zcela symbolicky naprostou prázdnotou. Poslanci se do parlamentu vrátili, jen když se projednával návrh zákona o médiích veřejné služby. Dali tak jasně najevo, které otázky je skutečně zajímají.

Jak potvrdila pozdější vyšetřování, požár se na horský hřeben dostal právě kvůli politicky motivovaným rozhodnutím. Nahoru se vyplazil po úbočích, kudy vedou rozvodné sítě, které zásobují elektřinou celý Peloponés. Aby nezpůsobili výpadek proudu, požárníci nehasili vodou. Vypnout voličům klimatizaci během veder se nesmí. Navíc první požárníci, kteří dorazili na hřebeny, neměli vodu,

takže prý „bedlivě monitorovali situaci“.

Atény v kruhu z popela

Pobouření občané proto raději sestavili dobrovolné hasičské hlídky. Když v půlce července vypukl další požár nad Aténami, tentokrát na protilehlém Imittu, dusali ho dobrovolníci cypřišovými větvemi. Hasiči zase neměli vodu ani výzbroj a bylo jich zoufale málo. Tehdy už zuřilo po Řecku na stovku požárů.

Černý kruh kolem Atén se uzavřel ve chvíli, kdy vzplála i Pendeli, třetí z pohoří, která obklopují Atény. Připomnělo to rozsáhlé požáry v letech 1995 a 1998, které zlikvidovaly většinu pedelských lesů.

Jako tradičně vystoupili vládnoucí politici v čele s premiérem Konstantinem Karamanlisem. Slíbili, že na lesních pozemcích vyroste les nový. Nezasvěcený divák se ptá, proč to tak zdůrazňují? Odpověď je nasnadě: protože to není pravda. Na lesnatých úbočích Pendeli, které ohořely v devadesátých letech, už z dálky snadno rozpoznáte nové luxusní domy.

Cui bono

Řecko nemá žádnou evidenci lesního majetku. Lesní registr, jehož vznik ukládá ústava z roku 1976, vzniká jen velmi pomalu. Za třicet let bylo do map zaneseno pouhých 6 procent řeckých lesů. Dvě procenta lesních pozemků sepisují státní úředníci průměrně deset let. Tímto tempem bude soupis lesních ploch hotový roku 2477. Neevidované pozemky jsou vydány napospas žhářům a pozemkovým spekulantům.

V Řecku vrcholí stavební boom. V aténské aglomeraci je hlad po stavebních parcelách největší, a proto jsou atické lesy nejhořlavější. Žháři porost zapálí, a když les zmizí, podaří se vždy část území prohlásit za jiný typ pozemku s možností výstavby. Les už vidět není a neobyčejně přísný lesní úřad dokáže za předem domluvených podmínek obratně přimhouřit obě oči.

Černá demonstrace

Pozemkoví spekulanti a paliči zhusta časují žhářské útoky do předvolebního období. Počítají s tím, že jim politici v honbě za hlasy leccos prominou. Termín předčasných voleb 16. září byl vyhlášen právě v době požáru Parnithy.

Rozsah katastrofy na Peloponésu v posledních srpnových dnech zavdal příčinu ke spekulacím, zda se nejedná o organizované spiknutí. Na místo byla vyslána protiteroristická brigáda a pracovníci bezpečnostní informační služby. Padla jména známých mafiánských band, jako je Danilův gang penězokazů a drogových dealerů. Nic z těchto spekulací se však nepotvrdilo. Dopadení žháři většinou jednali na vlastní pěst. Mnohdy se jedná o lidi zmatené, či dokonce psychicky nemocné. Jisté je pouze, že některé lesy byly zapáleny úmyslně.

Na pozadí spálené země se pomalu rozehrává poslední dějství předvolebního boje. Pravicový premiér Konstantinos Karamanlis nevidí jinou (předvolební) cestu, než jsou štědré dotace zemědělcům a vůbec venkovskému obyvatelstvu. Zástupci socialistické opozice spatřují v mimořádných a snadno přístupných podporách obětem požárů jen předvolební guláš.

Před řeckým parlamentem se mezitím shromažďuje smutný, černě oděný zástup. Shromáždění lidé tvrdí, že lid vstává z gaučů před televizními obrazovkami. Mlčenlivý dav usedá před parlament. Demonstrace je tichá. Všichni tuší, že dokud nebude evidence lesů, budou hořet dál.

***

Demonstrace je tichá. Všichni tuší, že dokud nebude evidence lesů, budou hořet dál.

O autorovi| Petr Šourek, publicista

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!