Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z „šalin“ nezůstane téměř kolej na koleji

Česko

BRNO Zahodit jízdní řády, vše si ověřovat. Od pondělka se v brněnské tramvajové dopravě změní téměř vše, co jde. Začíná další oprava kolejí na křižovatce České a Joštovy ulice. Kvůli ní změní své trasy téměř všechny brněnské tramvaje. A do konce října pak ještě dvakrát.

Změny pocítí i lidé, kteří vůbec přes Českou nejezdí. Zkrátit je potřeba například linku 8. „Na té využíváme obousměrné tramvaje, které ale kvůli výlukám potřebujeme na jiné trasy. Linka 8 tak bude končit ve smyčce Nové sady, ve zbytku trasy ji nahradí prodloužená linka 10 a odkloněné tramvaje 12 a 13,“ poznamenal Jan Seitl z dopravního podniku. Na místě mají podle něj lidem radit pracovníci dopravního podniku.

Nynější zastávku Česká, která patří k nejvytíženějším v Brně, nahradí po dobu oprav tři na odkloněných linkách – jedna v Rašínově ulici u lázní, druhá ve Veveří ulici u Bílého domu a třetí na Komenského náměstí. „Přes to pojede ze Starého Lískovce do Masarykovy čtvrti linka 7, kterou posílíme. Nebude tak jezdit jen ve špičkách pracovních dnů, ale celodenně, aby nahradila tramvaje jedoucí po Pekařské a Husově,“ dodal Seitl. Mezi třemi zastávkami ale lidé budou muset přecházet pěšky.

Výluka, která začíná v pondělí, je jen první etapou. Další se uskuteční o prázdninách, třetí od září do konce října.

Zcela nedotčené zůstanou jen linky 1 a 9. „Dvojka“ by také mohla jezdit po svých kolejích, ale tu zase zkrátí výluka na trati do Modřic, která také potrvá až do konce letošních prázdnin.

***

TRAMVAJE JINAK

Od pondělka do konce června platí tyto první změny: * Linka 2: Jede jen k Ústřednímu hřbitovu, dále do Modřic ji nahradí autobusy x2 * Linky 3 a 11: z Moravského nám. jedou okruhem přes Malinovského nám., Hl. nádraží a nám. Svobody zpět na Moravské náměstí * Linka 4: z Komenského nám.

k nádraží odklonem přes Husovu * Linka 5: odklon přes nám.

Svobody, hl. nádraží a Hybešovu * Linka 6: z Moravského nám.

jede přes nám. Svobody, hl.

nádraží a Malinovského nám. zpět, nejede tedy do Starého Lískovce * Linka 7: ze Šilingrova náměstí jede odklonem do Masarykovy čtvrti a zpět. Nejede do Štefánikovy čtvrti.

* Linka 8: jede jen v trase Líšeň–Nové sady * Linka 10: místo na konečnou Nové sady jede až na Švermovu * Linky 12 a 13: místo k Technologickému parku jedou z Hl. nádraží do Starého Lískovce * Linky x11 a x13: náhradní spoje z Veveří (u České) do Bystrce a k Technologickému parku

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...