Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z těla mu vyndali náboj, na azyl v Česku to ale nestačí

Kurdská rodina z azylového domu v Kostelci nad Orlicí zatím marně čeká na kladné rozhodnutí českých imigračních úřadů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurdská rodina z azylového domu v Kostelci nad Orlicí zatím marně čeká na kladné rozhodnutí českých imigračních úřadů. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

KOSTELEC NAD ORLICÍ V azylovém domě v Kostelci nad Orlicí čekají na rozhodnutí imigračních úředníků desítky cizinců žádajících v Česku o mezinárodní ochranu. Mezi nimi i šestičlenná rodina Kurdů. Společně obývají v někdejších kasárnách jednu místnost. "Sotva se sem vejdeme," říká otec rodiny Mustafa Akyol. "Ale nestěžujeme si, někteří jsou na tom hůř," dodává.

Ubytovna pro žadatele je odříznutá od zbytku města: lemují ji jen pole a frekventovaná cesta. Prostý nákup potravin tak cizinci musí spojit s dlouhou procházkou po okresce. Vzdálenost však není jediná bariéra mezi cizinci a místními: ubytovna je obehnaná ploty a dovnitř se nikdo nedostane. Ani život v izolaci a vlekoucí se úřední tahanice ale kurdskou rodinu nenaplnily záští vůči Česku. Naopak.

KURDOVÉ

* V Turecku tvoří kurdské etnikum jedenáct procent populace. Na separatistické tendence reagoval režim represemi, a Turecko se tak dostalo pod drobnohled organizací, které monitorují dodržování lidských práv.

* "Turečtí občané kurdského původu čelili kvůli konfliktu nepřátelství a útokům ze strany jednotlivců i organizovaných skupin," popisovala situaci Kurdů poslední zpráva Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

* Tisíce Kurdů proto ze země odcházejí a žádají o azyl. Nejčastěji hledají útočiště v Německu, Francii, Británii a Iráku.

"Věřím, že azyl v České republice dostaneme," říká asi čtyřicetiletý Akyol. Už jednou však naděje jeho rodiny pohasla. Azyloví úředníci jejich žádost o udělení ochrany před dvěma lety zamítli a hrozilo jim vyhoštění. Rodina se proto obrátila na soud. "Nemůžeme se vrátit domů, můj bratr bojuje za práva Kurdů, režim je k naší rodině nepřátelský," tvrdí. A jako důkaz ukazuje jizvu od projektilu. "Byl jsem půl roku vězněn a mučen, mé děti v Turecku nemohou chodit do školy," pokračuje.

Azyloví úředníci však příběhu o potížích s policií neuvěřili. "Můj klient předložil lékařské záznamy, že mu byly z těla vyjmuty zbytky nábojů, nikdo ty důkazy nezkoumal," říká právní zástupkyně kurdské rodiny Evženie Pichertová.

A nic naplat, že zprávy mezinárodních organizací, které monitorují dodržování lidských práv, každoročně na utlačování kurdské menšiny v Turecku upozorňují. "Zprávy Amnesty International kritizovaly především fakt, že se kurdština nesměla používat v médiích a při veřejných projevech. Vyskytly se případy, kdy byly zastrašováni lidé kurdského původu a došlo i k několika útokům," říká mluvčí organizace Kateřina Šaldová.

"Dlouhodobě problematickou se v Turecku jeví ochrana některých etnických a náboženských menšin," doplňuje mluvčí úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Marta Miklušáková.

České úřady ale hlasy nevládních organizací neslyší. "V posuzování žádostí je Česko velmi striktní," míní Šaldová. "Při odmítnutí není dostatečně zhodnocena situace v domovské zemi," dodává. Svědčí o tom i statistiky. Zatímco sousední Německo poskytuje azyl více než půl milionu uprchlíků, v Česku jich žilo ke konci loňského roku jen tři a půl tisíce. Za uplynulý rok nezískal azyl v tuzemsku žádný turecký občan. Azyloví úředníci odmítají konkrétní případy komentovat. "Ministerstvo vnitra postupuje v dikci zákona a podle přání žadatele," zaklíná se obecnou formulkou Hana Malá z tiskového odboru.

Rodina Akyolových přesto ještě může věřit v dobrý konec. V červenci totiž jejich cestu domů zarazil Nejvyšší správní soud. Azylové řízení se tak rozjelo nanovo.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...