29. července 2016 13:42, aktualizováno  14:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z telefonu Tuhého blízkých unikaly informace z vyšetřování, zaznělo před komisí

Policejní prezident Tomáš Tuhý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní prezident Tomáš Tuhý | foto: Petr TopičMAFRA

PRAHA Telefon, který dříve používali blízcí policejního prezidenta Tomáše Tuhého, měl být použit k vynášení informací o vyšetřování údajně zmanipulovaných IT zakázek. Sněmovní vyšetřovací komisi to ve čtvrtek podle informací Radiožurnálu řekl bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta.

Tuhý to přes svoji mluvčí Janu Macalíkovou zcela popřel. „Policejní prezident kategoricky odmítá jakákoliv podezření, že by byl zapojen do vynášení informací, a vnímá je jako účelově vymyšlenou konstrukci s cílem dehonestovat jeho osobu a destabilizovat tak vedení policie,“ uvedla Macalíková.

Jak vyplynulo podle Radiožurnálu ze Šlachtových slov, detektivové nemají v ruce důkazy, ale spíš indicie. Zjistili totiž, že z telefonu, který vlastnili Tuhého blízcí, někdo zřejmě vynášel informace o vyšetřování IT zakázek. Šlo pouze o telefon, SIM karta prý byla jiná, než užívali jeho blízcí.

IT zakázky za 430 milionů

V kauze údajně zmanipulovaných IT zakázek figuruje i firma Tesco SW, kterou spoluvlastní olomoucký manažer a bratr senátora za ČSSD Martina Tesaříka Josef. Policisté v září 2015 obvinili deset osob. „Je to koncipované od srpna 2009 do srpna 2014. Podstatou bylo nezákonné ovlivňování přípravy a průběhu zadávacích řízení a projektů. Šlo o celkem jedenáct zakázek v oblasti IT v hodnotě přibližně 430 milionů korun,“ řekl před rokem LN žalobce Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Server Novinky.cz napsal, že policisté při sledování telefonu „jednoho z vlivných moravských podnikatelů (server ho nejmenuje - pozn.red.)“ narazili na číslo registrované v zahraničí. Z něho měl podnikateli zdroj prozrazovat „exkluzivní informace“.

Telefon začal používat někdo z Tuhého blízkých

Policisté ale měli nejprve smůlu. Než zjistili, komu číslo patří, SIM karta se odmlčela. Díky IMEI kódu ale následně dokázali zjistit, komu patří přístroj, který neznámá osoba používala k volání a zasílání informací z vyšetřování. A detektivové podle deníku Právo zjistili, že telefon asi po měsíci po utichnutí zahraničního čísla začal používat někdo „z Tuhého nejbližších“.

Šlachta ve čtvrtek před poslanci mluvil pět hodin, z jednání odcházel spokojený. „Řekl jsem všechno, co jsem měl na srdci, otázky komise byly nad mé očekávání,“ uvedl Šlachta, který od policie odešel, protože nesouhlasí s plánovanou reformou.

Robert Šlachta v parlamentu
Robert Šlachta v parlamentu

Poslancům Šlachta slíbil, že jim jeho bývalý podřízený Jiří Komárek prozradí k případu více detailů. Někdejšího šéf ostravské expozitury ÚOOZ má před komisí vypovídat příští měsíc. Již dříve řekl, že je policejní prezident podezřelý z „brutálního úniku informací“.

Šlachta a před ním Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan ve čtvrtek vypovídali před poslaneckou komisí, kterou vede bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Jejich výpovědi trvaly dohromady devět hodin, členové komise položili oběma mužům řadu otázek.

Už v pondělí 1. srpna při tom dojde ke sloučení dvou elitních policejních útvarů, protikorupčního (ÚOKFK) a protimafiánského (ÚOOZ), kvůli němuž odešel Šlachta od policie. Ve vedení vznikajícího superútvaru získávají převahu lidé z protikorupční policie - VÍCE ČTĚTE ZDE.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)