Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Z 'Václaváku' mizí protiteroristická bariéra

Česko

  14:37
PRAHA - Po necelých osmi letech mizí nejviditelnější opatření proti teroristickým útokům v Česku. Od bývalé budovy Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL), která stojí nad Václavským náměstím, dnes oficiálně začnou odstraňovat betonové zátarasy.

u bývalé budovy Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda se začaly odstraňovat beriery foto: Michal KamarytČTK

Symbolický klíč od bývalého sídla Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda převzal od jeho zástupců generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Současně od budovy v centru Prahy začala těžká technika odstraňovat betonové zátarasy, což usnadní dopravu v centru města. Dneškem skončila policejní ostraha budovy a byl zpřístupněn druhý východ z metra na Vinohradskou třídu.

Zátarasy byly k budově umístěny po teroristických útocích na cíle v USA v roce 2001. Zmizí v souvislosti s nedávným přestěhováním rozhlasové stanice do nové budovy v Praze 10. Odstraňování potrvá do 11. června; primátor Pavel Bém (ODS) počítá i s opravou silnice, chodníků a s úpravou zeleně.


Dnešní tiskové konference se zúčastnil také expremiér Mirek Topolánek (ODS), jehož vláda usnesením z listopadu 2006 předala toto někdejší sídlo Federálního shromáždění Národnímu muzeu. Nová budova zvýší výstavní kapacitu NM o více než 3000 metrů čtverečních, rozšíří služby o restauraci, muzejní obchod a konferenční a multimediální sál s kapacitou téměř 500 osob.

"Během generální rekonstrukce historické budovy v letech 2011-2015 poskytne prostor k veškeré naší prezentační aktivitě," uvedl Lukeš. Oba objekty propojí do jednoho celku podzemní tunel. Budovat se začne v první etapě rekonstrukce spolu se zahájením přeložky magistrály do tunelů za muzeem, čímž se NM opět stane součástí Václavského náměstí.

"Od otevření v roce 1891 se Národní muzeum takto významně nerozšířilo," řekl Topolánek, který předání klíčů považuje za akt historické spravedlnosti. Chce se zasadit o to, aby se vyřešila dopravní situace, kterou zkomplikovalo necitlivé vybudování magistrály. "Sladit všechny stavební projekty je však komplikované," podotkl.

policista u budovy bývalého Federálního shromáždění

"Celkem 2800 dní bránilo 295 betonových zátarasů vstupu na tento veřejný prostor," vypočítal Bém, podle něhož je dnešek prvním reálným krokem zahajujícím revitalizaci centra města a proměnu magistrály na městský bulvár. Na dotaz potvrdil, že i Dopravní podnik počítá s možností přímého vstupu do obou budov z vestibulu metra.

Autor: