Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z vlády by měl odejít Ivan Langer

Pavel Bém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém | foto: Lidové noviny

PRAHA Image chlapa s gulama dnes už nestačí, tvrdí o premiéru Topolánkovi Pavel Bém, který proti němu chce kandidovat na funkci předsedy ODS.

LN Zkuste při rozhovoru vynechat slovo sebereflexe. Už se nedá poslouchat. Jaký je váš vztah s Mirkem Topolánkem?
Jsme soupeři o funkci předsedy ODS. Náš vztah je definován spoluprací, která přinesla ovoce.

LN Má pravdu Petr Nečas, když mluví o dlouholetém negativním vztahu mezi vámi?
Petr Nečas neví, jak často jsme se scházeli. Nezná obrysy naší gentlemanské dohody, která byla politickou dohodou o vzájemné podpoře, nikoli klientelistickou dohodou o tom, jak a komu se má v privatizaci prodat pražské letiště. Součástí dohody byla shoda, že město Praha z letiště získá třicet čtyři procent nikoli peněz, ale akcií. A tady lze vysledovat začátek našich neshod.

LN Tak to asi Topolánek špatně informoval své partnery. Miroslav Kalousek tvrdí, že Praha dostala slíbeny peníze, nikoli akcie.
To nemohu soudit, u těchto jednání jsem nebyl. Jen doplním, že co já jsem slíbil, to jsem dodržel. Do toho přišly tyto první nesoulady. Já bych ale považoval za zběsilé a šílené, kdyby v ODS měla zaniknout vnitrostranická diskuse.

LN Jak si vysvětlujete, že Topolánka zvedla ze židle informace, že o funkci předsedy ODS budete usilovat právě vy?
Já jsem tuto vnitrostranickou diskusi živil. S řadou kroků Topolánka jsem nesouhlasil. Třeba jsem nesouhlasil s návrhem na ministry financí a životního prostředí. Ale jakmile se výkonná rada rozhodla, že to tak bude, já držím basu a mlčím! Při diskusích o vládě jsem remcal a byl nespokojený, ale dnes musím říct, že Kalousek je výborný ministr. Mlčím, respektive mlčel jsem do okamžiku, kdy pro mne tím katastrofálním debaklem, spadla klec. Pokud ODS neprojde hlubokou změnou, nemá nárok na politické přežití.

LN Jaké změny by měly nastat?
Z úst Mirka Topolánka slyšíme, že to je daň za reformy. A já si troufnu tvrdit: „Reformy neděláme pro vládu. Reformy přece děláme pro lidi.“ A vláda nedokázala vysvětlit, co zamýšlí svými částečně reformními  a bohužel i pseudoreformními kroky. Velkým problémem je i pořadí reformních kroků. Mám na mysli hlavně poplatky. Skutečně jsou poplatky tak zásadní součástí zdravotní reformy? No v žádném případě! Poplatky jsou jen okrajová část! My jsme měli transformovat zdravotnická zařízení a pojišťovny! Ty poplatky měly přijít až nakonec. Co tedy bylo špatně? Vláda neuměla prodat své kroky a své vládnutí, nevysvětlovala…

LN Je ve vládě nějaký ministr, který podle vás vysvětloval?
Julínek určitě nevysvětloval. Klíčový pilíř reformy ODS, tedy rovnou daň a daňové změny jsme nevysvětlovali vůbec. To měl vysvětlovat Mirek Topolánek! A další resorty… Veřejnost asi málo ví o ministerstvu průmyslu a obchodu… Nejsem si jist, co ví veřejnost o resortu práce a sociálních věcí. Ale v libereckém regionu týden před volbami dostávaly maminky dopisy s modrým pruhem, že jim už nebudeme dávat rodičovské příspěvky! Deset dní před volbami děláme zásadní chyby tím, že připravujeme o práci tisíce zaměstnanců v českých sklárnách! Toto jsou zbytečné hlouposti a chyby. Selhali jsme v celku. A za vládu nese stoprocentní odpovědnost vždy premiér.

LN Má první místopředseda větší zodpovědnost než normální místopředseda?
V okamžiku, kdy by z nějakého důvodu nemohl předseda řídit politickou stranu, logicky jeho kompetence přebírá první místopředseda.

Pavel BémLN Topolánek si právě stěžoval, že udělal chybu, když usedl do křesla premiéra a opustil Jánský vršek. Stranu tím pádem nikdo neřídil a měl začít paralelně vedle něj fungovat výkonný předseda. A dělat jste to měl vy.
To mi přijde trošičku pokrytecké, protože volby nebyly referendem o ODS, ale o vládě Mirka Topolánka. A za poslední dva roky vnitřní organizační struktura ODS přišla neuvěřitelnou změnou. Dnes máme profesionální strukturu na Jánském vršku! Tu jsme prosím pěkně před čtyřmi lety neměli! Dnes máme kvalitní zázemí mladých a zkušených administrativních pracovníků hlavní kanceláře.

LN Nejde o to, jestli na Jánském vršku někdo bere telefon, ale o to, zda ODS někdo řídí.
Stranu řídí Mirek Topolánek, politické grémium, výkonná rada…

LN Takže si Topolánek zbytečně sype popel na hlavu?
Nevím. Spíš se snažil ukázat na to, že i první místopředseda má nějakou zodpovědnost za volební debakl. A já se ptám: „Měla vést ODS centrální kampaň?“

LN Jak to chtěl Topolánek
Jak to chtěl Topolánek´? Jak teď on říká, že to chtěl. Kdyby to byl býval chtěl, tak by si to prosadil.

LN Tak tedy lže?
Nevím, ale kdyby to byl býval chtěl, tak by si to jistě prosadil. Mirek Topolánek, vždycky když něco chtěl, tak si to prosadil. Nemám tedy pochyb o tom, že by tomu tak nebylo v tomto případě.

LN Jaký další resort neobstál?
Já říkám, že z vlády musí odejít Ivan Langer. Já mám jediný plán – podpořit trojkoaliční kabinet, podpořit Mirka Topolánka, aby mohl provést ČR předsednictvím EU a svou veškerou energii teď investuji do snahy najít kvalitní tým, který bude schopen na kongresu ODS nabídnout vizi. Topolánek se prostě rozkročil do politického středu a my musíme ODS vrátit na její místo. Musíme se vrátit ke svěžím modrým kořenovým fundamentům ODS.

LN Pořád nechápu, jak chcete voliče přesvědčit, že ODS opět modrá, když bude vládnout se stranami, s nimiž zmodrat nemůže?
Není jiná možnost než se vrátit k modrým kořenům. Před volbami jsme slibovali rovné daně, více peněz lidem, slibovali jsme zdravotní a důchodovou reformu, slibovali jsme, že zeštíhlíme veřejnou správu a zjednodušíme ministerstva. Výsledkem našich slibů je, že máme ministerstev více a veřejná správa se nezeštíhluje. Výsledkem je, že se nezvyšuje rozsah svobody občana, ale že se naopak snižuje!

LN Co budete lidem říkat? My tuhle vládu ještě dopatláme, ale pak sliby plnit začneme?
Lidé přece vůbec nejsou hloupí a vědí, že máme dva možné scénáře. Buď se pokusíme dovládnout, byť se ztrátou reformního étosu, v trojkoalici. Anebo budeme muset jít k předčasným volbám. Jiný scénář neexistuje! Tady neexistuje scénář, o němž mluví Petr Nečas, který mě neuvěřitelně a lživě napadá, že s mou volbou do čela strany dojde ke zničujícímu objetí s Paroubkem! Kde na to pan Nečas přišel? Kde na to přišel Topolánek?

LN Tak asi si řekli, že když vám to šlo s Paroubkem na magistrátu, tak proč ne i ve vládě.
Ale vždyť pravý opak je realitou! Na magistrátu máme jasnou modrou vládu!

LN Teď ano.
Proč mě někdo proboha obviňuje, že bych se chtěl spojit s Paroubkem? Po jedenadvacáté říkám, že s Paroubkem se ODS nemůže spojit! Byl by to podvod na voličích!

LN Asi tam hraje roli i to, že Paroubek si při oznámení vaší kandidatury spokojeně zamlaskal.
Mně je lhostejný Jiří Paroubek. Ale chci ještě říct, museli jsme při sestavování trojkoalice vědět, že se nám tahle křehká politika postavená na přeběhlících vymstí. Obzvláště ve chvíli, kdy přijdeme s tou nekompromisní chlapáckou politikou dovnitř ODS. Za této křehké situace se pustí pan předseda do konfrontace se svými oponenty uvnitř poslaneckého klubu a ztratí je!

LN Jinými slovy Topolánek byl zbytečně moc chlapácký?
Já jsem včera zaznamenal ve sdělovacích prostředcích úchvatné vyjádření Mirka Topolánka o vojscích, které dnes uvnitř ODS stojí proti sobě. A on zvedá prapor: „Když Bém, tak já, Topolánek, taky.“ Tato vojácká chlapácká rétorika je jeden z typických příkladů, které nás táhnou ke dnu. Je to samozřejmě dáno jeho osobností, nasazením, vzděláním. Ale nelze přece žít ve světě příkazů, rozkazů, válcování silou, nelze žít ve světě, kde soupeř je pro nás nepřítelem. Nulová tolerance k vnitrostranické opozici je absolutní nonsens! Osobní nepřátelství a nenávist tu nemají co dělat. V tom je ta elementární chyba Topolánkovy politiky.

LN Vidíte, a Topolánek jásá, že mu přestanete okopávat kotníky.
Já jsem lékař. Lékaři se nejprve věnují diagnóze problému. Pak teprve usilují o změnu. Při léčení nesmí pacient skonat nebo nesnesitelně trpět. Navíc lékaři často pracují v týmu. To jsou dva odlišné koncepty.

LN Jak čtete informaci, že Topolánek vyjmenovává, jaký má být nový předseda?
Já považuji za neuvěřitelné a nehorázné Topolánkovo tvrzení, že je za několik týdnů schopen vyrobit člověka, který bude řídit ODS. Bere-li si za vzor pana Putina a Medveděva, tím spíš mě to děsí. Já nikoho nechci a nebudu vyrábět. Sociální inženýrství patří do úplně jiné kategorie. ODS má obrovské množství nadaných lidí. Není možné tady vytvářet nějakou loutku, která by symbolicky plnila roli marionety v rukou premiéra! Takhle bychom pravicovou politiku nerehabilitovali.

LN Tandemu Topolánek-Bém moc lidí v ODS nevěří. Vy ale tvrdíte, že by to šlo za jasně stanovených podmínek. Měl by mít předseda ODS právo mluvit do personálního složení vlády? Do programu? Do privatizace?
Emoce je možné ovládat a krotit. U premiéra je to naprosto nezbytné. Musíme se vrátit k tomu fungujícímu začátku naší spolupráce. Za sebe mohu říci, že to stoprocentně dokážu. A Topolánek taky, bude-li chtít. Modrá šance je skvělý dokument, k němuž je nezbytné se vrátit!

LN Spolu s Vlastimilem Tlustým?
Vlastimil Tlustý použil metody, které pro mě nejsou akceptovatelné. Už ho nebude respektovat ani členská základna. Jeho zkušenosti jsou použitelné a cenné, ale nepředpokládám, že by se Tlustý opět mohl stát nositelem reformního étosu.

LN Tedy by byl jakýsi poradce... A ty podmínky?
Já předpokládám, že Mirek Topolánek provede personální změny. To už koneckonců oznámil. Určitě mu do personálních otázek v tuto chvíli nebudu mluvit.

LN Až na toho Langra. A do programu vlády?
Do programu stoprocentně ano. Ale můj program je návrat k Modré šanci, a to s touto vládou nelze.

LN Mluvil byste premiérovi do privatizace? Třeba letiště?
Jediné, co si přeju, je, aby dodržel gentlemanský slib, který mi dal. Určitě bych mu nemluvil do výběru budoucího nabyvatele.

LN Nebylo by praktické, aby případný nový předseda ODS zastával třeba funkci vicepremiéra?
Nemyslím si to. Tam moje úvahy vůbec nesměřují. Já nemám žádnou ambici kopat do Topolánka.

LN Topolánek je zvědavý na vaše názory v zahraniční politice. Nikdo je prý nezná. Jak důležité je české předsednictví EU? Je to jen funkce, při níž se rozdávají...
Lízátka!

LN Lízátka, propisovačky... Prostě suvenýry, jak tvrdí Václav Klaus ústy Ladislava Jakla.
Mirek Topolánek samozřejmě ví, že pražský primátor není nezkušenou autoritou v zahraniční politice. Dlouhá léta jsem viceprezidentem výboru regionů, jakési druhé komory Evropského parlamentu reprezentující evropské regiony a města. O EU toho vím skutečně hodně. Bruselokracii znám jako své boty. Mám dobré jazykové vybavení, nemám tedy obavy z české zahraniční politiky. České předsednictví vnímám jako reprezentativní roli a nechci přeceňovat jeho sílu. Ale je to pro nás šance být vnímáni jako vyspělá země se svými zájmy.

LN Takže to nebagatelizujete jako Hrad?
Já to nechci bagatelizovat, ani přeceňovat. Na sto padesát procent si jsem jist, že české předsednictví EU zvládneme bez problémů.

LN Jak jednou řekl Zdeněk Škromach: když to zvládlo Řecko, proč ne my?
To nevím, jestli by to zvládl Zdeněk Škromach, ale tato vláda to zvládne. Ale hrozně mě urážejí nesmyslné výroky o tom, že pražský primátor je jakási persona inkognita, o jejichž politických názorech se neví.

LN Zpět k vládě. Předpokládám, že se s Topolánkem scházíte a nějak koordinujete svůj postup.
Scházíme se. Lhal bych, kdybych tvrdil, že spolu s Topolánkem nemluvíme. Ale Mirek Topolánek nabízí status quo a já říkám, že jeho model je pro ODS zničující. Já se svými kolegy Evženem Tošenovským a Petrem Bendlem nabízím změnu. Tyto dva koncepty jsou tak odlišné, že není možné se koordinovat. Ale nehádáme se, diskutujeme. Jestli jsme schopni kompromisů, to nevím. Neobávám se druhého Sarajeva, leč štěpení ODS tu je.

LN Pokusíte se vyhrát příští volby a z toho vyplývá i to, že chcete být premiérem.
Ano, v případě že by se ODS dohodla na tom, že lídr do parlamentu má mít to či ono jméno, tak pak samozřejmě ano.

LN Vyplývá z toho i to, že budete kandidovat na poslance?
Těžko si dovedu představit, že by lídr kandidátky nekandidoval do sněmovny. To není možné.

LN Co s Topolánkem? V médiích se objevila úvaha, že ODS pro něj bude hledat funkci a případně by mohl na postu eurokomisaře nahradit Vladimíra Špidlu.
Já jsem zatím prvním místopředsedou a nerozdávám žádné joby ani nehledám eurokomisaře. Ale určitě si to dovedu představit. Bude záležet i na tom, jak dopadne kongres a co bude chtít Mirek Topolánek. Víte, to Topolánkovo chlapáctví zpočátku imponovalo. Image chalana s gulama zabírala. Dneska se však ukazuje, že to nestačí.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...