Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z vnitra se stal zlatý důl. Úředníci plýtvali penězi, ukázal audit

Ministr vnitra Radek John. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Radek John. | foto: ČTK

PRAHA Před dvěma lety nakoupili pracovníci Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra šest plazmových televizí za 60 tisíc korun. Dosud ale čtyři obrazovky vůbec nezapnuli, leží ladem ve skladu.

Nejen takováto drobná plýtvání, ale především mnohem závažnější pochybení odhalil hloubkový audit, který si zadal ministr vnitra Radek John (VV). Kontroloři se zaměřili na hospodaření policejního prezidia, ředitelství hasičů a Zařízení služeb pro ministersvo vnitra v období od ledna 2008 do června 2010. Nejvíce problémů zjistili v příspěvkové organizaci Zařízení služeb, která se stará o provoz a údržbu nemovitostí.

Pochybnosti budí zejména zakázka na praní prakticky veškerého prádla pro resort vnitra, kterou úředníci přiklepli bez výběrového řízení v roce 2008 firmě Dočista. Auditoři upozorňují, že v té době šlo o společnost bez referencí, a dokonce neměla ani v době přípravy smlouvy adekvátní živnostenské oprávnění.

Nadto zaměstnanci Zařízení služeb pronajali společnosti obrovský areál bývalých prádelen ministerstva vnitra v Kolíně. Cena? Pět tisíc korun za měsíc. Za několikapatrový objekt by přitom vnitro – alespoň podle znaleckých posudků – mohlo inkasovat nájemné až 232 tisíc za měsíc.

Kvůli nesrovnalostem v hospodaření ministr vnitra už před několika týdny odvolal ředitele Zařízení služeb Milana Kocíka. Jeho reakci na výsledky auditu se LN nepodařilo získat.

Co také ukázal audit hospodaření policie, hasičů a Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra, který zadal Radek John

Rekonstrukce policejního areálu na Zbraslavi:
Policie nechala za více než 34 milionů opravit objekty na okraji Prahy. Akci rozdělila do více stavebních zakázek, a tak ani jedna nebyla za více než dva miliony. Policisté tedy nemuseli vypisovat výběrové řízení.

Nákup televizí:
Před dvěma lety pracovníci Zařízení služeb nakoupili šest televizí za šedesát tisíc, čtyři ale dosud leží bez povšimnutí ve skladu. Auditorům to úředníci zdůvodnili tím, že kvůli úsporám nezbyly peníze na technologii, která by je uvedla do provozu.

Praní za miliony:
Po tři roky pere firma Dočista prakticky veškeré prádlo pro resort vnitra. Celkem za to vyfakturovala více než 54 milionů korun (bez DPH). Nejenže firma dostala výnosnou zakázku bez výběrového řízení, ale podezření budí také fakt, že úředníci pronajali společnosti obrovský areál pouze za pět tisíc měsíčně.

Na několik nesrovnalostí auditoři přišli i během prověřování hospodaření policie. Ač mají sami hlídat zákon, podle poznatků kontrolorů visí nad strážci zákona stín podezření, že úmyslně rozdělili zakázku, aby nemuseli vypisovat výběrové řízení. Konkrétně auditoři zmiňují opravy obrovského policejního areálu na Zbraslavi. Tedy sídla protimafiánského útvaru, jednotky rychlého nasazení nebo vedení policie Středočeského kraje.

Podle zprávy policisté během let 2008 a 2009 rozdělili plánované opravy budov na 26 malých zakázek, což budí podezření, že chtěli obejít výběrové řízení.

Celkem šlo ze státní kasy na rekonstrukce 34 milionů korun, které si mezi sebou rozdělilo osm firem. "Určitě nemohu vyloučit, že někdo porušil pravidla. Reálně se k tomu ale mohu vyjádřit, až audit uvidím. Údajná pochybení budeme řešit s konkrétním pracovníkem," řekl k tomu zastupující policejní prezident a náměstek pro ekonomiku na policejním prezidiu Jiří Novák. "Vždy je možné, že někdo poruší pravidla při realizaci, byť veden dobrým úmyslem," dodal.

Rok 2010 v obrazech

Výsledky auditu, který stál téměř dva miliony korun, rozešle vnitro kontrolovaným orgánům už dnes. "V tuto chvíli proto nemohu výsledky forenzního auditu komentovat," uvedl včera ministrův náměstek Michal Moroz.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek
Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek

Léto se blíží a je nejvyšší čas myslet na svou linii. Pohyb sám o sobě nestačí, důležitý je také správně sestavený jídelníček. Proto jsme pro vás...