26. února 2018 13:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z výboru ROP Severozápad odstoupili všichni za Ústecký kraj

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM Z výboru Regionální rady soudržnosti (ROP) Severozápad k pondělnímu dni odstoupilo všech osm členů za Ústecký kraj. Vysvětlují to chybějícím společným postupem s kolegy z Karlovarského kraje ohledně financování některých stárých projektů.

Výbor ROP Severozápad je složen z politiků obou zmíněných krajů. ROP Severozápad provázely potíže od roku 2010. Postupně byli obviněni všichni ředitelé úřadu, úředníci i politici, soudy už vynesly i několik rozsudků.

Současný problém se týká projektů, u nichž byly při auditu objeveny nějaké nesrovnalosti. Jejich předkladatelé se posléze obrátili na ministerstvo financí, které rozhodlo o snížení nebo zrušení pokuty. „Jde tak o dofinancování těchto projektů, které se nám vrací z ministerstva financí. Vůle Ústeckého kraje je dát ROPu Severozápad na to peníze, ale nevíme kolik, jak. 

S Karlovarským krajem jsme se zatím nedohodli a ministerstva od toho dosud dávala ruce pryč,“ uvedl dosavadní předseda výboru a radní z Ústeckého kraje Jaroslav Komínek (KSČM). „Sedíme ve výboru rok, nejsme schopni o ničem rozhodnout a doufáme, že touto situací se to pohne a stát si konečně uvědomí, že tu vznikl problém,“ řekl Komínek. Podle něj nejde o výši financí, ale o to, že není vůle rozhodnout na žádné úrovni. Jde o 15 projektů, o jednom bylo rozhodnuto pravomocně.

Úřad kontroluje projekty, které získaly dotace

Odstoupení členů z Ústeckého kraje chod úřadu podle mluvčího ROP Severozápad Pavla Žinčíka nijak neohrožuje. Do devadesáti dnů musí zastupitelstvo Ústeckého kraje zvolit nové členy. „Myslím, že z ústecké strany nebude vůle obsadit výbor do doby, než se problém vyřeší,“ uvedl Komínek. Pokud nebudou noví členové zvoleni, obrátí se úřad na ministerstvo pro místní rozvoj.

Náplní úřadu je zejména kontrola projektů, které v minulosti získaly dotace. Úřad postupně utlumuje svou činnost. V dubnu se uzavře pobočka v Karlových Varech a zaměstnanci, kteří kontrolují realizaci proplacených projektů, budou už jen v Ústí nad Labem. Úřad proplatil za dobu fungování 19,4 miliardy korun, zhruba miliarda korun zůstala nevyčerpaná kvůli pozastavení činnosti úřadu v souvislosti s vyšetřováním různých kauz. Fungovat by měl úřad do roku 2023.

V novém programovacím období 2014 až 2020 ale nahradil všechny Regionální operační programy (ROP) Integrovaný regionální operační program (IROP), který je řízen ministerstvem pro místní rozvoj.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz