Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z židovky řádovou sestrou. Pronásledovali ji nacisté i komunisté

Česko

  11:02
PRAHA - Pronásledovali ji a věznili nacisté i komunisté. Anna Magdalena Schwarzová našla klid až v osmdesátých letech v krakovském klášteře, v řádu bosých karmelitánek. Za její životní strádání i oběti ji prezident Václav Klaus vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

Prezident Václav Klaus udělil 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu u příležitosti státního svátku Řád Tomáše Garrigua Masaryka Anně Magdaleně Schwarzové za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. foto: ČTK

Anna Magdalena Schwarzová se narodila v roce 1921 v židovské rodině v Praze. Odmalička však tíhla ke křesťanství, její původ ji nechali tvrdě pocítit nacisté, když ji společně s rodinou deportovali do terezínského ghetta. Z tábora se vrátila jen s maminkou. Otec a zbylá část rodiny zahynuli v Osvětimi.

ČTĚTE TAKÉ:

 Po válce se stala novickou karmelitánského kláštera, po převratu v únoru 1948 ji však z kláštera vyhodili. O pár let později ji za styky s Otou Mádrem a za protistátní činnost odsoudili na jedenáct let vězení. "Jak jsem šla do práce, tak mě zatkli. Odvezli mě nejdřív na vyšetřovnu do Bartolomějské, večer pak do Ruzyně, kde jsem už zůstala," vzpomínala.

"V noci mě nenechali spát. Vodili mě do korekcí bez jídla. Jinak se mě ale ani nedotkli. Až při posledním výslechu mě ta koza, co mě vyslýchala, shodila ze schodů. Bylo to spíš ze vzteku než ze služební povinnosti," říká. Po sedmi letech v žaláři se dočkala amnestie.

Na konci šedesátých let se náhodou dostala na Západ, v Římě proto mohla složit řeholní slib. Pak se však vrátila do Československa. I když Chartu 77 nikdy nepodepsala, stýkala se s disidenty a podporovala i Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Byla proto pod neustálým dohledem StB. "Pořád se ptali, s kým se stýkám a proč se s nimi stýkám. Vyhrožovali mi, že přijdu o byt a o penzi."

V polovině osmdesátých let získala povolení k vystěhování do Polska, kde mezi bosými karmelitánkami žije dodnes.

Další příběhy oceněných osobností si můžete přečíst v sobotním vydání Lidových novin. 

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat