29. října 2011 11:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z židovky řádovou sestrou. Pronásledovali ji nacisté i komunisté

Prezident Václav Klaus udělil 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu u příležitosti státního svátku Řád Tomáše Garrigua Masaryka Anně Magdaleně Schwarzové za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus udělil 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu u příležitosti státního svátku Řád Tomáše Garrigua Masaryka Anně Magdaleně Schwarzové za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. | foto: ČTK

PRAHA Pronásledovali ji a věznili nacisté i komunisté. Anna Magdalena Schwarzová našla klid až v osmdesátých letech v krakovském klášteře, v řádu bosých karmelitánek. Za její životní strádání i oběti ji prezident Václav Klaus vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

Anna Magdalena Schwarzová se narodila v roce 1921 v židovské rodině v Praze. Odmalička však tíhla ke křesťanství, její původ ji nechali tvrdě pocítit nacisté, když ji společně s rodinou deportovali do terezínského ghetta. Z tábora se vrátila jen s maminkou. Otec a zbylá část rodiny zahynuli v Osvětimi.

ČTĚTE TAKÉ:

 Po válce se stala novickou karmelitánského kláštera, po převratu v únoru 1948 ji však z kláštera vyhodili. O pár let později ji za styky s Otou Mádrem a za protistátní činnost odsoudili na jedenáct let vězení. "Jak jsem šla do práce, tak mě zatkli. Odvezli mě nejdřív na vyšetřovnu do Bartolomějské, večer pak do Ruzyně, kde jsem už zůstala," vzpomínala.

"V noci mě nenechali spát. Vodili mě do korekcí bez jídla. Jinak se mě ale ani nedotkli. Až při posledním výslechu mě ta koza, co mě vyslýchala, shodila ze schodů. Bylo to spíš ze vzteku než ze služební povinnosti," říká. Po sedmi letech v žaláři se dočkala amnestie.

Na konci šedesátých let se náhodou dostala na Západ, v Římě proto mohla složit řeholní slib. Pak se však vrátila do Československa. I když Chartu 77 nikdy nepodepsala, stýkala se s disidenty a podporovala i Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Byla proto pod neustálým dohledem StB. "Pořád se ptali, s kým se stýkám a proč se s nimi stýkám. Vyhrožovali mi, že přijdu o byt a o penzi."

V polovině osmdesátých let získala povolení k vystěhování do Polska, kde mezi bosými karmelitánkami žije dodnes.

Další příběhy oceněných osobností si můžete přečíst v sobotním vydání Lidových novin. 

hsHelena Stinglová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!