* Jaký je rozdíl mezi právníkem a advokátem?
Právníkem je každý absolvent právnické fakulty vysoké školy. Advokát je „vyšší specializace“ -kromě vysokoškolského vzdělání v rámci magisterského studia musí absolvovat tříletou koncipientskou praxi, složit advokátní zkoušku a slib a musí být zapsán v seznamu advokátů v ČR. Obdobnou „specializací“ je například i soudce, notář, státní zástupce či exekutor.
* Jak konkrétně probíhá vzdělávání advokátů?
Tomu, kdo se chce stát advokátem, nepostačuje prosté absolvování právnických fakult. Musí získat magisterské vzdělání v oboru právo v České republice nebo obdobné v zahraničí, které ale musí být nostrifikováno. Poté jej čeká tříletá koncipientská praxe s povinným vzděláváním organizovaným Českou advokátní komorou. Ta obsahuje přibližně dvacet dní seminářů a školení. Koncipientská praxe probíhá v advokátních kancelářích, kde se koncipient pod vedením advokátů školitelů připravuje na složení advokátních zkoušek. Tyto zkoušky mají písemnou a ústní podobu.
* Na co se mohou advokáti dále zaměřit?
Většina advokátů, zejména v menších městech, poskytuje tzv. generální praxi - obvykle řeší hlavně kauzy z občanského, trestního či obchodního práva. V Praze a několika dalších velkých městech ČR se advokáti zaměřují konkrétněji. V současnosti je asi nejvíce zastoupeno obchodní právo.
* Je zaměření advokátům nějak regulováno?
Žádný orgán advokátovi neukládá, na co se má zaměřit. Je na jeho vlastním rozhodnutí, zda se rozhodne být obhájcem v trestních věcech, nebo se bude věnovat například rodinnému právu. Nejobvyklejšími zaměřeními jsou obchodní, trestní, občanské a rodinné právo.
* Jaké služby advokátů využívají lidé nejčastěji?
Jde především o zastupování před soudy a státními orgány, obhajobu v trestním řízení, právní porady, právní rozbory nebo smluvní agendu - tedy sepisování smluv všeho druhu a řešení majetkových sporů.
* Dostane-li se člověk do situace, kdy potřebuje advokáta, kde jej může hledat a jak zjistí, jaké má advokát zaměření?
Kompletní a jediný oficiální seznam advokátů v aktuální verzi najdete na internetových stránkách České advokátní komory (ČAK). Užitečným papírovým zdrojem je pak i telefonní seznam. Neoficiální seznamy jsou i na dalších webových stránkách, ale jen přehled ČAK ukáže, zda advokát nemá pozastaven výkon advokacie a tedy nemůže poskytovat advokátní služby. Ten, kdo advokáta potřebuje, by jej měl vybírat z tohoto seznamu i proto, že advokát, který je zde uveden, musí být ze zákona pojištěn pro případy škody, kterou by výkonem advokacie způsobil. Obrátí-li se klient na člověka či firmu, kteří, ačkoli nejsou v seznamu, poskytují právní poradenství, může narazit. Nebude mít žádnou záruku kvality poskytovaných služeb a se stížností se nebude mít kam obrátit.
* Podle jakých kritérií dále advokáta vybírat?
Například podle druhu požadované právní služby a zaměření advokáta na konkrétní právní oblast, kterou klient potřebuje. Ale i na základě předchozí dobré zkušenosti s advokátem, na doporučení přátel a známých - tedy podle dobré pověsti advokáta. Určitě také podle místa, kde potřebuji právní službu poskytnout, rozhodovat bude i finanční situace klienta, výše odměny, kterou advokát žádá.
Pokračování na straně III
Dokončení ze strany I
Kritérií výběru může být mnoho. Jedním z neopomenutelných je také důvěra klienta v advokáta. Bez ní je totiž dobrý vztah advokát-klient nemyslitelný.
* Kdy se rozhodnout pro pomoc advokáta?
Česká advokátní komora doporučuje využívat právních služeb advokáta již „preventivně“, tedy vždy, když se vyskytne jakýkoliv právní problém. Vyplatí se investovat relativně malý obnos za alespoň počáteční právní poradu před konkrétními kroky. Mnohdy taková porada, která stojí řádově několik set či málo tisíc korun, předejde zdlouhavému a hlavně finančně nákladnému soudnímu jednání s možnou prohrou.
* Jaké povinnosti mají advokáti vůči svým klientům?
Profesní povinnosti advokátů upravuje jednak zákon o advokacii, jednak Pravidla profesionální etiky advokátů. Ta tvoří etický kodex, který je závazným předpisem (nikoliv jen doporučením), jak se chovat či nechovat, a dále stavovskými předpisy, které jsou při výkonu advokacie rovněž závazné. Nejdůležitější a téměř „svatou“ povinností je povinnost zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o nichž se advokát dozví v souvislosti s poskytováním právních služeb. Dále je to povinnost chránit a prosazovat práva a oprávněné zájmy klienta a řídit se jeho pokyny. Povinnost jednat svědomitě a čestně. Jednat vždy tak, aby nebyla snížena důstojnost advokacie.
* Může povinnost zachování mlčenlivosti advokát ve výjimečných případech porušit?
Jen tehdy, pokud jej této povinnosti zprostí klient nebo jeho dědic či právní zástupce. Pokud by advokát věděl, že zproštění provedl klient pod nátlakem, není povinen se jím řídit. Jinak je povinnost mlčenlivosti prolomena ve vztahu k orgánům České advokátní komory (ČAK) - v kárném řízení a v případném soudním jednání.
* Povinností advokátů je rovněž být pojištěn pro případ odpovědnosti za škodu způsobenou poskytováním právních služeb...
Ano, pojištění až do výše náhrady škody jednoho milionu korun je pro každého advokáta povinné ze zákona. Bez této pojistky nesmí advokacii vykonávat. ČAK pojišťuje tímto základním pojištěním hromadně všechny advokáty (kdo se takto nechce pojistit, musí ČAK doložit, že se pojistil individuálně). Kromě toho je zcela běžné, že se advokáti sami dobrovolně připojišťují na částky mnohem vyšší. Z toho důvodu, že například obchody, které připravují, či koupě a prodeje, které smluvně zajišťují, jsou mnohamilionové - pokud by se advokát dopustil chyby a byla po něm žádána náhrada škody, je pro něj výhodné být pojištěn na hodně vysoké částky. Někdy se advokáti připojišťují i ad hoc na jednotlivé případy, které zrovna vyřizují a které představují extrémně vysoké finanční objemy.
Informace k článku poskytla Česká advokátní komora (www.cak.cz).
***
Kde hledat advokáta
*Seznam zaměření jednotlivých advokátů naleznete na www.cak.cz/Seznam advokátů/základní formulář/ v rozbalovacím řádku Zaměření.
Právník roku 2006
* celojustiční soutěž vyhlašovaná Českou advokátní komorou a společností epravo.cz. VÝSLEDKY ZA ROK 2006
Obor občanské právo
Prof. Dr. JUDr. Karel Eliáš, vysokoškolský pedagog, advokát
Obchodní právo
Prof. JUDr. Jan Dědič, vysokoškolský pedagog a advokát z AK Kocián, Šolc, Balaštík
Rodinné právo
Kolektiv Linky právní pomoci Nadace Naše dítě
Veřejné právo
Prof. JUDr. Aleš Gerloch, CSc., děkan Právnické fakulty UK, advokát
Trestní právo
JUDr. Jaroslava Novotná, státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze
Právo duševního vlastnictví
Prof. JUDr. Ivo Telec, CSc., vysokoškolský pedagog, advokát
Občanská a lidská práva
JUDr. Otakar Motejl, veřejný ochránce práv
Talent roku
JUDr. Ondřej Dostál, Ph. D., LL. M., advokát z AK JUDr. Bohumila Holubová
Právník roku volený laickou veřejností
JUDr. Tomáš Sokol, advokát z AK Brož, Sokol, Novák
Zdroj: Česká advokátní komora
O autorovi| Tereza Píchalová, redaktorka LN