Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za brutální ubití psa zaplatí desetitisíce

Česko

  12:12
ZLÍN - Okresní soud ve Zlíně potrestal čtyřiašedesátiletého Josefa Jašu z Lukova na Zlínsku za brutální ubití sousedova psa. Uložil mu trest odnětí svobody v délce čtyř měsíců s podmínečným odkladem na dva roky a pokutu 50.000 korun. Jaša nejdříve zvíře utloukl, pak podřezal a stáhl z kůže.

pes - ilustrační foto

Událost se stala na konci března. Podle obžaloby důchodce ubil šestiletého křížence na svém pozemku dřevěnou tyčí. Zvířeti  způsobil mnohočetnou frakturu lebky s následným krvácením do mozku, přičemž podle výpovědí svědků pes trpěl.

"K zabití se obžalovaný přiznal. Obhajoval se však tím, že pes na jeho pozemek sám vnikl, přičemž napadl slepice i samotného obžalovaného. Toto tvrzení však vyvrátili všichni předvolaní svědci," řekl soudce Dušan Beránek.

"Je to zvíře, zvířata se zabíjejí"
Mrtvého psa Jaša poté uvázal ve své udírně za nohu a podřezal mu krk, když do objektu přišel majitel zvířete, důchodce Alois Klačánek. "Filipa (utýraného psa) jsem hledal po vesnici, když mi sousedka řekla, že ho viděla u jejího domu, protože její fena hárá, a poté prý odešel s Jašou. Doktor (místní veterinář) mi řekl, že slyšel, jak nějaký pes hrozně, minimálně deset sekund, naříkal někde u Jašů," řekl Klačánek.

Než na místo činu dorazila přivolaná policie a vnuk postiženého, Jaša psovi odřezal hlavu a všechny končetiny a stáhl tělo z kůže. "Řekl mi: Co se mi zdá divného, že zabil psa, když je to zvíře a zvířata se zabíjí. Dědovi ještě nabídl, že mu donese psí sádlo," řekl vnuk.

"Zůstává nad tím rozum stát," komentoval případ soudce. Své rozhodnutí odůvodnil také tím, že Jaša se choval velmi cynicky. "Je zapotřebí, aby všichni ubíječi zvířat věděli, že taková věc je postižitelná a není možné něco takového dopustit. Zcela evidentně šlo o majetkový prospěch ze zabití živého tvora, protože dotyčný je řezník," dodal.

Z dnešního líčení se Jaša kvůli nemoci omluvil, obhájce však s rozsudkem nesouhlasí, a to zejména s výší uložené pokuty. "Můj klient je důchodce a má velmi omezené finanční možnosti. Proti rozhodnutí soudu se odvoláme," řekl. Státní zástupce se práva na odvolání vzdal. Jašovi hrozil až jeden rok za mřížemi.

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat