Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za brutální vraždu manželky půjde Gola na 30 let za mříže

Soud - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

OSTRAVA Na 30 let poslal ostravský krajský soud do vězení čtyřicetiletého Petra Golu z Pržna na Frýdecko-Místecku. Podle rozsudku ubil svou manželku a s jejím tělem a dětmi ještě několik dní žil v domě. Teprve pak mrtvolu odnesl z ložnice do sklepa a uprchl.

Třiatřicetiletou matku čtyř dětí prý dlouhodobě týral a loni v červenci ji brutálně ubil. Obžalovaný se u soudu k bití své manželky přiznal. Vraždu ale popřel. Tvrdí, že zabíjet nechtěl.

Tomu ale soud neuvěřil. Už v minulosti manželku opakovaně brutálně bil a jen se štěstím vyvázl bez trestu. V roce 2009 ji dokonce způsobil natržení jater. Státní zástupce ale tehdy podle soudce chybně kvalifikoval jeho počínání. "Případ kvalifikoval jako lehké ublížení na zdraví. Poškozená ze strachu nesouhlasila s obviněním manžela. To ale jednoznačně bylo těžké ublížení na zdraví," řekl soudce. U této kvalifikace potřeba souhlasu oběti se stíháním už není potřeba.

Za brutalitu výjimečný trest

"Každý normální člověk by se z toho poučil. Měl si dát pozor," řekl soudce. I proto, že se Gola nepoučil, soudce uložil výjimečný trest. Udělal to s ohledem na brutalitu útoku, na fakt, že bití bylo častější. Přihlédl k osobnosti obžalovaného, který si partnerky nevážil a dominantně prosazoval své názory. Neváhal k tomu použít i bití.

Muž během jednání soudu uvedl, že manželku bitím trestal za pití alkoholu.Podle státní zástupkyně Brigity Bilíkové ale on sám pil, a právě po požití alkoholu se u něj stupňovaly sklony k násilí. Soudce uvedl, že mladá žena měla mírné problémy s alkoholem. Rozhodně ale nebyla alkoholička. Bez výhrad okolí totiž zvládala péči o čtyři děti. "Možná byl pro ní alkohol únikem z reality života s manželem," zmínil soudce.

Tělo zastlal do postele

V den vraždy, 22. července 2012, žena po hádce s manželem odešla s dětmi na návštěvu k sousedům, ovšem po návratu ji muž podle obžaloby znovu napadl.

Když upadla na zem, šlapal a dupal jí na hlavu. Uchopil jí za vlasy a několikrát udeřil hlavou o podlahu. Způsobil jí vážná poranění, kterým během několika desítek minut či několika hodin podlehla. Jednalo se o pohmoždění mozku, zlomeninu obratle a roztržení jater. Odsouzený soudu tvrdil, že chtěl manželce po útoku přivolat pomoc, ale ona to prý odmítla.

Tělo pak muž nechal čtyři dny zastlané v posteli. "Během té doby do ložnice přicházely či do ní nahlížely děti," uvedla státní zástupkyně u obžalobě.

Až 27. července podle ní tělo s pomocí své matky ukryl ve sklepě. Pak z domu utekl a skrýval se na různých místech Česka. Policie jej dopadla 7.srpna v Klatovech.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...