Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za brutální vraždu milenky dostal muž 22,5 roku

Vražda (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vražda (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ZLÍN Krajský soud ve Zlíně dnes uložil Lukáši Kopeckému 22,5 roku vězení za vraždu devatenáctileté dívky v Hulíně na Kroměřížsku.

Podle obžaloby ji jednadvacetiletý muž ze Zlína usmrtil v jejím bytě letos 9. června. K vraždě, kterou kriminalisté ve Zlínském kraji označili za jednu z nejbrutálnějších za poslední roky, se u soudu přiznal. Tvrdil, že nebyl v tu chvíli při smyslech. Muži hrozilo 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.

PSALI JSME:

"Nejedná se o běžnou vraždu spáchanou z pohnutky citové či z obavy. Tady tato pohnutka chybí, je nicotná. Z toho plyne bezcitnost a naprostá neúcta pachatele k lidskému životu. Jedná se o mimořádně bestiální čin s neodčinitelným následkem. S ohledem na mimořádné okolnosti případu nelze uložit jiný než výjimečný trest. Považujeme jej za adekvátní a rozhodně ne za nepřiměřeně mírný," odůvodnil verdikt předseda senátu Radomír Koudela.

Soud ale na rozdíl od názoru státního zástupce Romana Kafky dospěl k názoru, že nebylo prokázáno, že by Kopecký dívku usmrtil trýznivým způsobem. Při ukládání trestu vzal senát v úvahu i nízký věk pachatele. Kafka přitom požadoval trest okolo 25 let a na místě se proti rozsudku odvolal.

U soudu projevil mladík lítost jen sám nad sebou

"Obžalovaný neprojevil sebemenší lítost kromě lítosti nad sebou samým. K jeho jednání není na místě žádná tolerance. O jakém trestu bychom se bavili, pokud bychom byli před rokem 1990? Pan Kopecký má štěstí, že žijeme v humanitní společnosti. Nevím ale, jestli má štěstí ta společnost," uvedl ve své závěrečné řeči státní zástupce.

Obhájce Miloslav Jančík tvrdil, že jeho mandant svého činu litoval. Poukázal i na to, že se k činu doznal a že brzy bude otcem dítěte. "Pokud stráví 20 let produktivního věku ve vězení, bude jeho resocializace obtížná. Mladý člověk by měl dostat druhou šanci. Navzdory tomu, že média i státní zástupce volají po exemplárním trestu," argumentoval advokát, který navrhoval uložení desetiletého trestu. Kopecký si po rozsudku ponechal lhůtu pro podání odvolání.

Dívka chtěla ukončit milenecký vztah, a on ji napadl

Obžalovaný přišel osudné červnové noci do dívčina bytu, kde nejprve měli oboustranně dobrovolný sex. Následně se ale pohádali a on dívku napadl.

Podle státního zástupce Kafky z malicherného důvodu, kdy dívka chtěla ukončit jejich příležitostný milenecký vztah. Kopecký u soudu uvedl, že mu dívka vyhrožovala, že o jejich poměru řekne jeho přítelkyni i svému partnerovi. Poté prý na něj šla s nožem v ruce, on ji začal škrtit, pak vzal do ruky nůž a pořezal ji.

Podle obžaloby ale dívku nejprve udeřil do obličeje a poté ji několik minut škrtil do doby, kdy si myslel, že je mrtvá. Když se však poškozená začala po uvolnění dýchacích cest probouzet, vrátil se k ní s kuchyňským nožem a částečně jí oddělil hlavu od trupu. Podle soudního znalce vznikla všechna poranění ještě za života poškozené, která tak prožila výraznou 'fyzickou i psychickou trýzeň'.

Kromě toho Kopecký po činu z bytu sebral počítač druha zemřelé, který pak prodal v zastavárně. Mimo vraždy jej tak soud uznal vinným i z krádeže.

Kopecký má pouze základní vzdělání, což vysvětlil tím, že 'dal přednost boxu a na školu neměl čas'. Poprvé byl podmíněně odsouzený už ve svých 15 letech, ve škole míval snížené známky z chování. Vraždu v Hulíně navíc spáchal ve zkušební době podmíněného odsouzení na sedm měsíců za vydírání.

,
Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...