Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za chyby při porodu musí asistentka zaplatit 2,7 milionu

Česko

  15:32aktualizováno  15:49
PRAHA - Prezidentka Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková neuspěla. Kvůli chybám při vedení porodu, které dítě zaplatilo životem, dostala dvouletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Navíc musí zaplatit 2,7 milionu.

Porodní asistentka Ivana Königsmarková u soudu. foto: ČTK

Na vynesení rozsudku reagovala Königsmarková velmi emotivně. Označila jej za spiknutí lékařů, "kterým jde jen o peníze". Zdůvodnění rozsudku bylo stejné jako u prvoinstančního soudu. "Obžalovaná nepoznala, že z fyziologického porodu se stává patologický, tedy takový, při němž je nutná pomoc lékaře," tvrdí soudkyně Městského soudu v Praze Hana Hubáčková.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle soudů se porušením důležité povinnosti vyplývající z jejího postavení dopustila ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti. Dítě se narodilo postižené a později zemřelo. Königsmarková pochybení odmítá.

Königsmarková podle obvodního soudu v červenci 2009 v Praze 3 neoprávněně vedla komplikovaný domácí porod. Dostatečně se podle prvoinstančního verdiktu neinformovala o předchozích porodech rodičky, při kterých se objevily komplikace. Sama pak prý přehlížela problémy, které žena před porodem i při něm měla, a neposlala ji do nemocnice. Zároveň údajně neměla dostatečné zázemí na to, aby sama komplikovaný porod provedla. Dítě se proto podle obvodního soudu začalo dusit a vdechlo zkalenou plodovou vodu.

Žena pak podle prvoinstančního verdiktu neprovedla řádnou resuscitaci. Novorozenec skončil s těžce poškozeným mozkem. Dítě přežívalo na přístrojích 20 měsíců, letos v březnu zemřelo. Königsmarková je přesvědčena o tom, že při porodu nechybovala. Do chvíle, kdy se dítě narodilo, prý nic nenasvědčovalo tomu, že nastanou komplikace.

Částečná vina rodičky

Matka podle soudkyně obvodního soudu  věděla, že její první porod museli lékaři urychlovat, při druhém se dítě na chvíli dusilo. Navíc navštěvovala školu pro porodní asistentky, a věděla tedy o porodech víc než ostatní. Nejela však do nemocnice, i když porod trval přes 40 hodin. Záchranáře spolu s manželem a Königsmarkovou zavolali až poté, co se chlapec narodil a nedýchal.

U ženy při prohlídkách zaznamenala pouze vyšší tlak. Její advokát dříve uvedl, že Königsmarková bere vždy jen nerizikové rodičky. Matka zemřelého chlapce ji prý ale o svých předchozích problémech neřekla.

Königsmarková je přesvědčena o tom, že při porodu nechybovala. Do chvíle, kdy se dítě narodilo, prý nic nenasvědčovalo tomu, že nastanou komplikace.

U ženy při prohlídkách zaznamenala pouze vyšší tlak. Její advokát dříve uvedl, že Königsmarková bere vždy jen nerizikové rodičky. Matka zemřelého chlapce ji prý ale o svých předchozích problémech neřekla. Částečnou vinu rodičky připustila i soudkyně obvodního soudu.

Autoři: ,

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...