Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za chyby se platí. Vnitro už asi nepovedu, lituje nyní Jeroným Tejc

Česko

  6:00
PRAHA - Důvěra Bohuslava Sobotky se bude získávat jen těžko, uznává staronový šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc, který také mlžil o své ­účasti na ­lánské schůzce.

Jeroným Tejc foto: MAFRA - Michal Šula

To, že Michal Hašek lhal o­ schůzce v Lánech, byla chyba...
Michal Hašek udělal obrovskou chybu, když na rozdíl od nás, kteří jsme sice ctili dohodu o neveřejné schůzce, ale ponechávali jsme to bez komentáře, se vyjádřil tak, že schůzka nebyla. To chyba byla. On to uznal a omluvil se. Jeho pověst je otřesena, myslím, že si to uvědomuje. Každý za své chyby platíme. Budu platit já i Michal Hašek.

Jak zpětně vnímáte schůzku s­ prezidentem? Nestála vás náhodou ministerské křeslo?
Nemyslím si, že ta schůzka byla problematická sama o sobě. Zejména když všichni účastníci potvrdili, že šlo o přátelské setkání, ne domlouvání nějakého puče. Nebyla to ale asi vhodná forma ani vhodný čas, to je pravda. Na druhé straně si nemyslím, že by to znamenalo, že jsme něco ukradli, něco zpronevěřili, nebo se nechali zkorumpovat.

Michal Hašek a Jeroným Tejc rozjeli za zády Bohuslava Sobotky (všichni ČSSD) hru s prezidentem Milošem Zemanem

Na schůzku ale nebyl pozván předseda strany. Vy se divíte, že to jemu i jiným lidem vadí?
Určitě to může být vnímáno jako problém. Já to také teď zpětně jako problém vidím.

Myslíte, že se po incidentu v ­případě sestavení vlády ještě máte šanci stát ministrem vnitra, k čemuž jste tři roky směřoval?
Nedovedu si to příliš představit. Jednoduše proto, že bych takovou nabídku, pokud by vůbec přišla, asi nepřijal. Myslím si, že mezi premiérem a ministrem vnitra má být absolutní důvěra. A pokud by mě pan předseda nepřesvědčoval, což nepředpokládám, ani mě neurazí, pokud ta nabídka nepřijde.

Anketa

Byli byste ochotní volit ČSSD i po aféře s tajnou návštěvou prezidenta?

Ano, byla to jen nevýznamná událost 243
Ne, protože mne zklamali 979
Ne, ale nevolil jsem je ani před tím 4085

Jinou formu spolupráce s­ předsedou si představit umíte?
Ano, umím. Od hlasování o Rusnokově vládě se naše názory vzdálily, to je známo. Ale dříve byla spolupráce bezproblémová a já věřím, že může být zase možná a ku prospěchu strany. Dokážu být loajální vůči ČSSD. A mohu přinést jednotu v poslaneckém klubu.

Získat zpět Sobotkovou důvěru ale nebude snadné, jak jste naznačil. Spor vnímá osobně, že?
Jednoduché to nebude. Důvěra se buduje velmi složitě. Uvidíme, jak náš vztah bude fungovat. Snažil jsem se v posledních dnech učinit krok k Bohuslavovi Sobotkovi, protože vnímám, že velká část viny je na mně. Uvidíme, jak zareaguje.

Jak vidíte společné působení Michala Haška i Bohuslava Sobotky ve vedení ČSSD?
Dovedu si to představit, zejména po mimořádném sjezdu. Ale nemyslím si, že se to stane. Ten sjezd bude mít zřejmě jednoho vítěze.

Děláte si nárok na to být ve vyjednávacím týmu o vládě?
Ne. Osobně jsem na grémiu řekl, že si tento nárok nedělám. Ale myslím si, že by tam měl být kromě předsedy i další zástupce poslanců. Dovedu si představit Lubomíra Zaorálka nebo Jana Hamáčka. Aby existovala důvěra mezi vyjednávacím týmem a předsedou.

Šéfem poslanců zůstat chcete?

 Věc posoudí ústřední výkonný výbor. Netroufám si odhadovat, zda vůbec ještě za měsíc budu předsedou klubu. Ale byl bych jím rád. A dělal bych vše pro to, aby byl klub jednotný. Dovedu se dohodnout i­ s ­těmi, kteří mě nemusí.

S čím půjdete na ústřední výkonný výbor 10. listopadu?

Půjdu si vyslechnout názory. S ­pokorou, rozhodně ne arogantně přesvědčen, že jsem neudělal žádné chyby. Určitě jsem je udělal. Myslím ale, že je to jako u ­rozvodu: chyba nebývá na jedné straně.

Jak snášíte slova o puči?

Už nechci přilévat olej do ohně, ale stále musím odmítat, že se jednalo o nějaký puč. Hlasovalo se a ­dvě třetiny lidí ve veřejném hlasování se rozhodly vyzvat předsedu k odpovědnosti za výsledek voleb.

KRIZE ČSSD NA SERVERU LIDOVKY.CZ

ROZVRAT ČSSD PO VOLBÁCH:

HAŠEK VERSUS SOBOTKA:

KOMENTÁŘE OSOBNOSTÍ LN A SERVERU LIDOVKY.CZ:

JAKÉ KOALICE S ČSSD SE NABÍZÍ?

Autor:

Mohlo by vás zajímat