Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Za čtvrtek přibylo 3238 nově nakažených. Očkování nabralo na obrátkách, vakcínu dostalo nejvíce lidí

Předběžné náklady na následujících šest měsíců ze strany hlavního města se předpokládají přibližně na 9,3 milionu korun bez DPH. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Ve čtvrtek bylo v Česku očkováno proti nemoci covid-19 přes 68 000 lidí, což je nejvíce za jeden den od začátku vakcinace loni v prosinci. Nově potvrzených případů covidu-19 ve čtvrtek přibylo 3238, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem a nejméně za všední den od 5. října. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ministerstva zdravotnictví. Úřad ale zatím nezveřejnil podíly počtu nakažených na celkovém počtu provedených testů za čtvrtek.
  8:18aktualizováno  9:30

Očkováno proti covidu-19 bylo ve čtvrtek 68 286 lidí. Podobně vysoko se počty očkovaných dostaly už minulý čtvrtek, kdy bylo podáno za den 67 668 dávek vakcín. Původně vláda plánovala, že po Velikonocích bude očkováno až 100 000 lidí denně, váznou však dodávky vakcín. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) ve čtvrtek na Twitteru oznámil, že od dubna do června by mělo do ČR dorazit 1,179 milionu dávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech navíc proti plánovaným dodávkám. „Postupně tak budeme očkovat i přes 100 000 dávek denně,“ uvedl.

Strašák jménem krevní sraženina. Rizikovější než očkování je antikoncepce i sezení v letadle, nemluvě o covidu

Od začátku vakcinace na konci prosince už zdravotníci podali 2,35 milionu dávek vakcín a zhruba 822 000 lidí už dostalo obě potřebné dávky očkování. Nově se mohou od středy k očkování přihlašovat už i lidé ve věku 65 až 69 let. Ministr Arenberger dnes ráno na Twitteru oznámil, že se jich do systému zaregistrovalo zatím asi 150 000 a 35 000 z nich už má rezervovaný termín očkování.

Nárůst počtu nakažených koronavirem v Česku postupně klesá už od začátku března, kdy denní počty nově potvrzených případů covidu-19 vystoupaly na téměř 17 000. V tomto týdnu denní nárůsty množství nakažených většinou nepřesáhly 4000, pouze v úterý bylo nových případů zhruba 5000. V minulém týdnu se nárůsty počtu případů pohybovaly ve všedních dnech zhruba mezi 5000 až 7000. Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je nyní Česko v počtu nakažených za posledních 14 dní v přepočtu na obyvatele na desátém místě ze všech zemí EU, zatímco ještě v březnu mělo nejvyšší počty nakažených v unii.

Očkovací centra odsávají vakcíny z ordinací. Praktičtí lékaři na dávky čekají

I podíly nově nakažených na počtu provedených testů byly ve čtvrtek nižší než před týdnem. Podíl pozitivních na počtu preventivně prováděných testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu testů, klesl oproti předchozímu čtvrtku z 0,42 na 0,32 %. U tzv. epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních klesl ze 7,6 na 6,8 %. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl nakažených snížil ze zhruba 24 procent na 17,4 %.

Nadále klesají také počty lidí s covidem-19 v nemocnicích. Od pondělních téměř 5600 se dostaly ve čtvrtek až na 4651. Z toho 1016 lidí je ve vážném stavu. Počty hospitalizovaných jsou tak nejnižší od Vánoc.

Statistiky ministerstva nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19. Počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou tak i přes pokles údajů o hospitalizacích nadále vysoké. Kapacity nemocnic se ale již v poslední době částečně uvolňují. Podle údajů ministerstva bylo začátkem dubna volných jen 16 % lůžek s plicní ventilací, zatímco k dnešnímu ránu už 22 procent. Standardních lůžek s kyslíkem je nyní volných podobně jako začátkem měsíce 27 %.

Snižuje se dále rovněž tzv. reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie. Ze čtvrtečních 0,92 kleslo k dnešku na 0,84. Číslo udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Poklesla i hodnota indexu rizika protiepidemického systému PES, kterým se dříve řídila opatření proti šíření covidu-19, na 56 bodů. To odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti.

Babiš: Česko bude potřebovat strategii vakcinace na další roky. Obyvatele bude nutné přeočkovat

Od loňského března, kdy byli v Česku zaznamenáni první lidé nakažení koronavirem, eviduje ministerstvo celkem zhruba 1,6 milionu případů covidu-19. Zemřelo za celou dobu epidemie 28 317 lidí s covidem-19. V posledních týdnech klesají denní počty úmrtí. Ještě koncem března se blížily téměř ke 200, zatímco v posledních dnech se dostaly po 100 za den. Nejvýrazněji rostl za posledních sedm dní počet nakažených na Žďársku, kde přibylo asi 400 případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat