Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za čtvrtek zatím přibylo 31 nakažených, podle Vojtěcha jsou problémem lokální ohniska

Odběrové místo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odběrové místo (ilustrační foto) | foto: ČTK

Praha Za čtvrtek zatím bylo zaznamenáno 31 nových případů covidu-19. Od začátku března se nákaza prokázala dohromady u 9855 lidí, z toho 7166 - tedy skoro tři čtvrtiny - se už vyléčilo. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 328 nakažených. Aktuálně nemocných je 2361. Většina má mírný průběh nemoci, hospitalizováno je 111 infikovaných, v těžkém stavu je nyní 12 z nich. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví k 17:30.

V pondělí přibylo 69 nových případů, v úterý klesl přírůstek na 54, ve středu vzrostl na 73 pozitivních testů. Naposledy byl vyšší denní přírůstek 3. června, kdy laboratoře odhalily 74 případů. Poměr nakažených koronavirem k počtu testovaných ve středu činil téměř dvě procenta. Tento ukazatel se v poslední době pohyboval kolem jednoho procenta, výjimkou byla uplynulá neděle, kdy poměr přesáhl tři procenta. 

Laboratoře provedly ve středu 3698 testů, zatím nejmíň v tomto týdnu. V pracovní dny minulého týdne denní počty testů překračovaly s výjimkou pátku 5000, tento týden se drží výrazně pod touto hranicí. Zatím nejvíc testů bylo v Česku provedeno 5. května - 9382.

Nejvíc se nový typ koronaviru rozšířil v Praze, kde laboratoře dosud zaznamenaly 2259 potvrzených případů covidu-19, 1416 lidí se z nemoci už vyléčilo. V Moravskoslezském kraji bylo dosud zjištěno 1798 nemocných. Na 100.000 obyvatel v metropoli připadá skoro 174 prokázaných případů, následuje Karlovarský kraj se zhruba 163 nakaženými na 100.000 obyvatel. Nejméně zasaženy jsou jižní Čechy, kde na 100.000 obyvatel připadá asi 30 případů nákazy. V Praze zemřelo nejvíc lidí nakažených koronavirem, a to 97. Naopak nejméně obětí má Zlínský kraj se třemi mrtvými.

Epidemiologové se nyní víc než na celostátní statistiku zaměřují na lokální ohniska a rizikové profese. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bylo za poslední týden zaznamenáno více než pět nových případů jen ve 14 ze zhruba 400 regionů, na něž statistici pro potřeby sledování nákazy zemi rozdělili. „Situace v ČR je konzistentní, nezhoršuje se. Nemáme plošný problém. Většina regionů je prakticky bez výskytů nemoci covid-19. Plošně nemáme problém, ale jsou lokální ohniska,“ řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Největším ohniskem koronaviru v Česku zůstává Důl Darkov v Karviné, kde bylo pozitivně testováno zatím 470 lidí - zaměstnanců a jejich blízkých. Covid se objevil také v několika zdravotnických zařízeních v tomto regionu. V posledních dnech se nákaza prokázala u 24 klientů i zaměstnanců domova pro seniory v Litovli na Olomoucku. V Městské nemocnici Městec Králové na Nymbursku se covidem-19 nakazilo 12 lidí.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Odběrové místo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Odběrové místo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Odběrové místo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.