Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za děti do 6 let se přestanou platit poplatky

Česko

  18:55aktualizováno  22:22
PRAHA - Lídři vládních stran našli společnou řeč ve sporu o zdravotnické poplatky. Dohodli se na zrušení poplatků pro novorozence a postupné zrušení poplatků pro děti do šesti let. U dětí do 15 let by měl být snížen pětitisícový limit na 3000 korun. Poslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová to považuje za rozumný kompromis.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek avizoval, že je schopen ustoupit. foto: ČTK

Menší koaliční strany neprosadily požadavek na zrušení poplatků pro seniory ani požadavek na snížení ročního limitu zdravotnických výdajů 5000 korun na dvě procenta z ročních příjmů člověka.

Špičky stran vládní koalice jednaly o změnách v systému regulačních poplatků ve zdravotnictví v Kramářově vile od podvečera. Menší strany žádali omezení plateb pro některé kategorie pacientů. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) avizoval, že je částečně ochoten ustoupit.

Dohoda je pro vládu premiéra Mirka Topolánka (ODS) důležitá. Když lídři nepřijdou s kompromisem, bude totiž zřejmě část poslanců menších stran s opozicí prosazovat odbourání některých plateb už na červnové schůzi sněmovny, která začíná v úterý.

Osvobození dětí i seniorů
Místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová novinářům při příchodu připomenula, že expertní koaliční skupina se shodla na velmi úzce vymezeném okruhu lidí, kteří by měli být od poplatků osvobozeni, platit by neměli například dárci orgánů.

"A to si myslím, že je hodně málo," uvedla. Chce prosazovat to, k čemu lídry zelených zavázalo stranické vedení. "Aby byly osvobozeny děti do 15, případně 18 let, klienti sociálních ústavů, případně i někteří senioři," vypočítala. Myslí si také, že do ročního horního limitu poplatků 5000 korun by se měly započítávat i úhrady za pobyt v nemocnici.

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Pavel Severa poznamenal, že se dnešního jednání zúčastní také místopředsedkyně poslanců Michaela Šojdrová, i když není členkou užšího vedení koalice.

Je ale autorkou sněmovního návrhu na osvobození novorozenců od poplatků za pobyt v porodnici. "Myslím, že se k něčemu dopracujeme a nějaký koaliční návrh bude přijat," uvedl. Doufá, že koaliční poslanci pak budou případnou dohodu dodržovat.

Zelení a lidovci žádají osvobodit od plateb děti a část seniorů, ODS ale nechce do systému příliš zasahovat a zavádět další výjimky. Situaci ohrožených skupin by raději řešila v rámci sociálního systému.

Osvobození pro dárce orgánů
Julínek je nicméně podle dřívějších vyjádření připraven ustoupit u dětí do tří let. Souhlasí i s doporučením koaliční expertní komise ulevit od poplatků dárcům orgánů a lidem v ústavech, kteří jsou bez vlastních příjmů nebo tam byli umístěni z rozhodnutí soudu.

Lidovci navíc chtějí upravit výši limitu pro placení poplatků - místo
nynější hranice 5000 korun ročně pro všechny by měl činit limit dvě
procenta z ročních příjmů člověka. Zelení zase navrhli, aby pacienti
platili za hospitalizaci jen 28 dní. Obě menší strany si také myslí, že
peníze vybrané na poplatcích by se měly vracet do zdravotního pojištění, zatímco nyní zůstávají zdravotnickým zařízením a lékařům.

Ústavní soud minulý týden zamítl stížnost opozice a rozhodl, že placení regulačních poplatků není v rozporu s ústavou. Nyní se tak boj za poplatky přesouvá do sněmovny a případně Senátu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!