Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Za díru ve zdi padly pokuty

  10:18
PRAHA - Pražský magistrát rozhodl, že za zbourání části Hladové zdi padnou vysoké pokuty. Navíc stavaře donutil, aby okamžitě zastavili práce. Právě výstavba luxusního hotelu na pražském Strahově, kvůli které byl kus zdi zbourán, byla poslední kapkou pro ministra kultury Jandáka.

Hladová zeď | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Ten na jejím základě odvolal ředitele všech památkových ústavů v zemi. Jak včera prohlásila Simona Hradilová z ministerstva kultury, „kauzu bourání Hladové zdi považuje pan ministr Jandák za skandální, teď už snad schází jen postoupit k Hradčanům“.

O co ale v případě zbourání části Hladové zdi jde?

Čtyřhvězdičkový hotel, který se má jmenovat „Hotel Crown Plaza Castle Prague“, se na Strahově plánuje již od počátku devadesátých let. Podle veřejně dostupných informací má jít o hotel se 138 pokoji a apartmány. Jeho součástí má být i „wellness oáza, vynikající restaurace a také venkovní tenisové kurty“.

Památkáři vydali první posudek v roce 1992. Investor ale projekt přepracoval, takže Národní památkový ústav (NPÚ) posuzoval nový projekt ještě dvakrát, v roce 1995 a dále v roce 2001.

V prvním i v dalších posudcích památkáři souhlasili s částečným zbouráním Hladové zdi. Jednat se mělo o pět metrů v úseku, který byl již novodobý a z velké části přebudován v osmdesátých letech.

Letos na podzim ale stavební firma zbourala místo povolených pěti dalších deset metrů zdi. Teď tudy jezdí náklaďáky k díře v zemi, kde se buduje podzemní část hotelu.

Pryč je i vzácný barokní krov z roku 1740
Podle památkářů firma, která hotel staví, udělala ale ještě mnohem horší zásah než jen bourání zdi.

„Kromě té zdi stavitelé hotelu zbourali ještě historický barokní krov,“ doplňuje Zdeněk Chudárek z Národního památkového ústavu.

„U zdi stojí stodola z roku 1740. Na části byl původní barokní krov, a oni ho strhli nějakým těžkým mechanismem,“ dodává Chudárek. Přitom zachování tohoto cenného krovu požadovali jak památkáři z NPÚ, tak i ti z magistrátu.

Právě magistrátní památkáři určili, že budou na stavbu sami dohlížet. A v tom je další problém.

Podle současných zákonů památkáři z NPÚ na stavby vydávají odborné posudky, ovšem druzí památkáři - v případě Prahy magistrátní -stavby povolují.

Proto se může stát, že jedni stavbu nedoporučí, ale ti druzí ji povolí. Tento případ například nastal u neslavně proslulé stavby senátních garáží na Malé Straně.

„To vede k tomu, že máme v tomto případě dokonce vážný problém se vstupem na samotnou stavbu,“ stěžuje si Chudárek z NPÚ na situaci kolem Hladové zdi. „A přitom se stavebník chová jako na dobytém území,“ dodává Chudárek. Ministr kultury podle Hradecké nyní uvažuje o změně zákona.

Autor: