Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za pašování drog do věznice prodloužení trestů. Odsouzeno bylo už 11 lidí

Česko

  22:46
PRAHA - Za pašování drog do věznice Vinařice u Kladna dostalo trest prvních 11 lidí. Síť pašeráků a příjemců drog tvořilo podle televize 42 lidí. Okresní státní zástupkyně Nina Brozová, která případ dozoruje, již dříve uvedla, že obžalováno bude 30 až 40 lidí a kauza bude rozdělena na dvě obžaloby.

Věznice Vinařice (ilustrační foto). foto: MAFRA - Radek Cihla

Lidé, kteří vězňům drogy do vězení pašovali, dostali většinou podmíněné tresty. Některým z vězňů, kteří přepravu drog přímo organizovali, pak soud prodloužil stávající tresty o jeden rok. Podle státní zástupkyně jsou takové tresty příliš nízké.

Provinili se již odsouzení

"Pokud někdo ve věznici, recidivista, páchá trestnou činnost, tak nejsou zákonné podmínky pro to, aby dostal trest na dolní hranici trestní sazby," řekla v pátek televizi Nova Brozová. Podle dřívějších informací byli do pašování zapojeni vězni a jejich příbuzní a přátelé, ale ne pracovníci věznice.

Kriminalisté získali informace o pašování a prodeji drog na začátku loňského roku. Poté zjistili, že se ve vinařické věznici organizovaně prodával heroin, pervitin, marihuana či léky subutex, rivotril a tramal. Drogy se do věznice dostávaly při návštěvách odsouzených, poštou, přehazováním přes plot nebo je odsouzení pašovali v konečníku při návratu z práce.

Kredity budou stačit

Vězni za drogy a léky podle policie platili kreditem do mobilního telefonu, tabákem nebo venkovním platebním stykem. Například gram pervitinu odsouzení prodali za 5000 až 8000 korun.

Podobný případ se už ve věznici Vinařice stal dříve. Okresní soud v Kladně v prosinci 2004 uložil organizátorovi pašování drog do věznice pětiletý nepodmíněný trest. Z šíření drog, léků a mobilních telefonů do věznice státní zástupce tehdy obžaloval 26 lidí.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat