Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za „Fair Trade“ dali Češi 50 milionů

Česko

PRAHA Ačkoli lidé v době hospodářské krize omezují své útraty a většina odvětví se potýká s krizí, výrobky Fair Trade jsou stále populárnější. Podle odhadu agentury Green marketing za ně Češi loni utratili rekordních více než 50 milionů korun. Oproti předešlému roku to byl zhruba dvojnásobek.

Zpomalení růstu prodejů, nebo dokonce jejich propadu se obchodníci s tímto zbožím neobávají. Podle Tomáše Václavíka z agentury Green marketing se prodej výrobků Fair Trade (splňující „férové“ obchodní podmínky - pozn. red.), které bývají o něco dražší než běžné zboží, zvýší i v letošním roce. „V západní Evropě prodeje produktů Fair Trade neklesají. Lidé si naopak ještě více uvědomují, že je potřeba pomáhat. Myslím si, že krize bude mít spíše pozitivní efekt a nedojde k velkému zpomalení růstu prodeje,“ vysvětlil již dříve Václavík.

Podobně hovoří i zástupci firem, které Fair Trade výrobky dovážejí a prodávají. „Lidé, kteří jsou zvyklí kupovat tyto produkty, z toho už neustoupí. A zároveň ostatní mohou najít ve Fair Trade rovnováhu, která současnému systému chybí,“ řekl jednatel společnosti Fair Trade Centrum Jiří Sládek.

Moderní dárky Zájem o spravedlivý obchod roste i mezi firmami. „Řada společností kupuje naše výrobky pro svou vlastní potřebu nebo jako dárky pro své klienty či vlastní zákazníky,“ říká Lenka Černá ze společnosti Excellent Fair Trade, která mimo jiné dodávala dárkové balíčky i pro české předsednictví Evropské unie. Fair Trade výrobky tak pro své zaměstnance nebo klienty kupují například Telefónica O2, Microsoft či Office Depot.

Podle některých dodavatelů je za rostoucím zájmem firem o Fair Trade jednak vysoká kvalita těchto výrobků, jednak i příběh, který stojí za jejich výrobou. Oblíbené jsou také rauty a catering ve stylu Fair Trade, které podle Sládka nabírají i letos na objemu.

Češi nejvíce kupují kávu, čokoládu a čaj. Na popularitě podle dodavatelů ale získává i rýže či med. Výrobky značky Fair Trade v tuzemsku nabízí například řetězec dm-drogerie, od podzimu také síť velkoobchodů Makro a nově od jara obchodní řetězec Globus.

Systém spravedlivého obchodu Fair Trade se snaží zajistit výrobcům, většinou farmářům z Afriky, Jižní Ameriky a Asie, výdělek, který jim za jejich práci náleží. Část zisku putuje do společného fondu, z něhož se financují projekty sociálního rozvoje a ochrany životního prostředí.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!