Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Za hazard města získají miliony

Česko

Nemůžeme je zakázat, budou platit, co nejvíc to jde. Tak přistoupila moravská a slezská města k problému výherních videoterminálů.

OSTRAVA/OLOMOUC/ZLÍN Žádné z velkých měst na Moravě se nechystá změnit v Las Vegas, kde by stavěli na svobodě provozování elektronických výherních automatů. Část využila možnosti zpoplatnit videoloterijní terminály okamžitě, další se na to chystají v následujících dnech a týdnech. Brzy tak asi skončí automatový ráj i v Olomouci a v Ostravě. Tam zatím do městské poklady majitelé peníze odvádět nemusejí, platí jen státu.

Zlín zareagoval téměř okamžitě a poplatky zavedl hned poté, co mu to v červnu zákon umožnil. „Na území města Zlína existuje povolení na 1188 kusů těchto zařízení celkem pro 17 firem,“ řekla primátorka Irena Ondrová. Ročně tak město může získat více než 23,7 milionu korun. Podobně pružně na tuto možnost zareagovali zastupitelé Otrokovic či Vsetína.

Zákon nyní umožňuje za jeden provozovaný přístroj inkasovat až 5000 korun každého čtvrt roku -a města této možnosti využívají naplno. Stejně jako to většinou už dříve udělala u „klasických“ automatů. U těch však mají navíc možnost schválit plochy, kde není možné je provozovat. Počet a rozmístění videoterminálů, elektronických rulet a podobných výherních zařízení, která povoluje ministerstvo financí, regulovat nemohou. Novelu zákona, která by radnicím umožnila účast na řízení o jejich povolení, vetoval prezident Václav Klaus.

Například v Jeseníku o zavedení poplatků rozhodli v pondělí. Kolik městu vynese, zatím radnice neví. „Až vyhláška nabude platnosti a účinnosti, teprve potom můžeme zjišťovat na ministerstvu financí, kolik automatů ve městě je,“ zdůvodnila tajemnice městského úřadu Věra Prosová.

Přesnější představu mají v Olomouci, kde budou zastupitelé o vyhlášce rozhodovat v pondělí. Podle informací ministerstva totiž bylo v červnu v krajském městě povoleno 1480 terminálů a 281 podobných přístrojů. To by mohlo znamenat pro městskou pokladnu výnos až 35 milionů korun.

Také ve Šternberku o vyhlášce rozhodnou rychle, už příští středu, stejné nařízení chystá i nedaleký Uničov. Například v Lipníku nad Bečvou ale podobnou vyhlášku do podzimních voleb schvalovat neplánují. „On to u nás zas až tak dramatický problém nebyl,“ řekl starosta Miloslav Přikryl. Legislativní úpravu zatím nenachystal ani Prostějov, nechají to na nových zastupitelích. Stejně tak vyhláška neplatí a do komunálních voleb se asi ani nebude projednávat například v Uherském Hradišti i v Kroměříži.

K bojovníkům proti automatům patří Bohumín. Podle starosty Petra Víchy (ČSSD) téměř vymýtili klasické automaty, jejich počet klesl ze 140 na 30 kusů. Pak je nahradily videoterminály. „V provozu jich je nyní asi přes 150. Většinu vydaných povolení ministerstvem financí považujeme v Bohumíně za protiprávní, protože jsme nebyli účastníky řízení a jsou povoleny v rozporu se zákonem, například v blízkosti škol, a proto jsme podali na ministerstvo už 42 žalob,“ dodal Vícha. Současně videoterminály zpoplatnili nejvyšší možnou sazbou.

Ke zpoplatnění videoterminálů okamžitě přistoupila také Karviná, Nový Jičín, Frýdek-Místek nebo Krnov. Na podobné rozhodnutí se chystá Bruntál. „Jejich počet v Bruntále poměrně rychle roste, kdežto klasické automaty jsou na rychlém ústupu. Je jich zde celkem 77, zatímco videoterminálů už okolo 80,“ sdělil mluvčí radnice Jiří Ondrášek.

Ostravští zastupitelé budou řešit možnost zavedení poplatku za videoterminály na svých podzimních zasedáních.

***

Brzy zřejmě skončí automatový ráj i v Olomouci a v Ostravě, kde zatím majitelé peníze platí jen státu

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!