10. dubna 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za hrubý faul při sportu můžete jít i do vězení

Výměna názorů. Na body sparťan David Kočí obě bitky s libereckým Davidem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výměna názorů. Na body sparťan David Kočí obě bitky s libereckým Davidem... | foto: pro LN - Jan Beneš

BRNO  Když se v roce 2003 při utkání extraligy inline hokeje pustil Dominik Hašek do souboje s­protihráčem Martinem Šílou, tajil se přítomným divákům dech. „Dominátor“ měl tehdy protihráči zlomit nos a zhmoždit krční páteř.

„To byla klasická bitka ve sportovním zápase, která nijak nesouvisela se hrou,“ vzpomíná soudce Nejvyššího soudu Michal Králík, který se dlouhodobě věnuje sportovnímu právu.

Podobné spory řeší české soudy už od 50. let. Většinou se ale netýkají profesionálních sportovců – těm podobné situace kryjí pojistky. „Také vcelku běžný úraz ve fotbale nebo na sjezdovce může vyústit v trestní postih,“ varuje Králík. Úkolem soudů má být podle něj zejména zajištění ochrany práv sportovců.

Haškovo použití síly nakonec pardubická prokuratura vyhodnotila jen jako přestupek. Trestní stíhání proti olympijskému vítězi státní zástupkyně Lenka Strnadová v březnu 2004 zastavila.

Kristián Léko

Autor

Kristián Lékokristian.leko@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz