Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za kampaň utratili kandidáti miliony, na charitu půjdou jen drobné

Prezidenští kandidáti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidenští kandidáti | foto: Lidovky.cz

PRAHA Charitativní dobročinné organizace by se mohly zaradovat. Na účtech nepostupujících prezidentských kandidátů zbývá v současnosti více než 11 milionů korun. A právě na charitu by měly putovat. Od neúspěšných adeptů na hlavu státu ale svorně zaznívá, že na dobročinné spolky pošlou nakonec jen pár tisíc korun. K proplacení jim ještě zbývá plno faktur.

Největší zůstatek má nyní na svém transparentním účtů kandidát ČSSD Jiří Dientsbier. Jedná se o částku zhruba 10 800 000 korun. Po zaplacení všech faktur prý ale na charitu zbydou pouze finance v řádu tisíců.

Kolik jim zbývá?

  • Jiří Dienstbier: 10 800 000 Kč
  • Jan Fischer: 50 000 Kč
  • Táňa Fischerová: 55 000 Kč
  • Zuzana Roithová: 42 000 Kč (údaj k 8. 1. 2013)
  • Přemysl Sobotka: 500 000 Kč
  • Vladimír Franz: 67 000 Kč
  • Jana Bobošíková: 110 000 Kč (údaj k 1. 1. 2013)

Částky jsou zaokrouhleny.

„Jaký bude zůstatek na našem transparentním účtu, bude jasné až koncem týdne. Během příštích dní dojde k proplacení velkého množství faktur, výsledná částka se proto bude bohužel pohybovat v trošku jiné rovině. Podle výše zůstatku se potom rozhodneme, kam peníze darujeme,“ odpověděl serveru Lidovky.cz Jan Štern z tiskového týmu Jiřího Dienstbiera.

Většina peněz podle něj poputuje na platby za nákup mediálního prostoru a pronájem reklamních ploch.

"Zbydou jen tisíce"

Další stranický kandidát Přemysl Sobotka (ODS), jehož účet ukazuje částku zhruba půl milionu korun, mluví podobně. „V této chvíli docházejí faktury, uvidíme až skončíme fakturace,“ popsal.

Ani Jan Fischer, kterému zbývá zhruba 50 tisíc korun, není zatím rozhodnutý. „Zatím Jan Fischer žádný konkrétní projekt vybraný nemá. Nejdříve je třeba zlikvidovat kancelář, prodat její majetek a zařízení, zaplatit za čerpané služby a uzavřít účetnictví,“ uvedla jeho mluvčí Jana Víšková.

Také kandidáti, u nichž se částky utracené za kampaň pohybovaly v podstatně menších číslech, se shodují na tom, že musí zaplatit faktury a zbyde jim tak jen pár tisíc korun.

„Nebude to moc, možná 10 nebo 20 tisíc korun,“ řekla serveru Lidovky.cz Táňa Fischerová. „Ještě se dohodneme, mezi koho to rozdělíme. Dlouhodobě podporuji některé organizace,“ dodala.

"Budu muset doplácet"

Zákon 275/2012 Sb. o volbě prezidenta

§ 24 Volební účet

(7) Do 30 dnů po uplynutí doby uvedené v odstavci 5 nebo 6 se veškeré finanční prostředky na volebním účtu nevyužité na volební kampaň, s výjimkou finančních prostředků využitých na úhradu odvodu do státního rozpočtu podle odstavce 6, převedou na sociální, zdravotní, sportovní, ekologický, kulturní nebo jinak veřejně prospěšný účel, a to v rozsahu a způsobem, který určí kandidát na funkci prezidenta republiky.

Maximálně jednotky tisíc zbydou podle člena týmu Vladimíra Franze Vojtěcha Bednáře i tomuto kandidátovi. „Kampaň jsme vždy obratem realizovali podle toho, kolik nám přišlo peněz,“ popsal.

To Zuzana Roithová přiznává, že kampaň bude muset možná ještě doplácet ze svého. Na pátek svolala volební štáb. „Spíš čekám, že budu muset přidat do kampaně ze svého. Ne moc, ale myslím, že to dopadne takhle,“ řekla.

Jediná rozhodnutá tak je Jana Bobošíková. „Jednoznačně na památník Lidice. Pokud by to zákon neumožňoval, tak to věnuji na azylové domy pro týrané matky s dětmi. Zbyde ale jen tak pět nebo sem tisíc korun,“ uvedla pro server Lidovky.cz.

Vše o prezidentské volbě

Jak dopadly volby?

Co řekli vítězové

Reakce poražených

Momenty voleb

Názory

Kdo se stane hlavou České republiky?

Volbu prezidenta jsme sledovali online. Reportáž najdete ZDE.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...