Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za každý billboard zaplatil Schwarzenberg téměř dvakrát víc než Zeman

Duel Miloš Zeman vs. Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Duel Miloš Zeman vs. Karel Schwarzenberg | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Pokladnu volebního štábu Karla Schwarzenberga vyšel pronájem jednoho billboardu bez mála dvakrát tak dráž než Miloše Zemana. Vyplývá to z dat, která mají Lidovky.cz k dispozici. Prvně jmenovaný zaplatil za měsíční pronájem plochy 5350 korun, Zemana vyšel jeden billboard na zhruba 3000 korun.

Srovnání vychází z údajů za poslední měsíce loňského roku, které poskytly volební týmy obou kandidátů na prezidenta. Lidovky.cz už dříve informovaly o ceně outdoorové reklamy Miloše Zemana, kterou lidé z branže vyhodnotili jako "luxusní".

ČTĚTE VÍCE:

Zemana bylo koncem roku možné vidět na celkem 1000 billboardech - na 400 v listopadu a 600 v prosinci. Jeho volební tým za poutače zaplatil celkem zhruba tři miliony korun i s daní. Hrubým přepočtem tak cena jednoho Zemanova billboardu vychází na 3000 korun.

Miloš Zeman byl během listopadu a prosince vidět celkem na 1000 billboardech.

Miloš Zeman byl během listopadu a prosince vidět celkem na 1000 billboardech.

Schwarzenberg měl billboardů na listopad nasmlouvaných méně. Přesně řečeno 254. Zaplatil za ně 1 357 750 korun včetně DPH, což znamená asi 5350 korun za jeden. Za každý reklamní poutač tak zaplatil o 80 procent více než jeho protikandidát Zeman.

Na prosinec a leden si pak Schwarzenbergův tým předplatil reklamní balíček, který zahrnoval nejen billboardy (182 ploch), ale i 26 bigboardů a takzvané citylight vitríny (180). Balíček vyšel na 1 838 016 korun.

Název reklamní firmy tají

Lidovky.cz také zjišťovaly, u kterých reklamních společností si kandidáti billboardovou kampaň objednali. Zemanova mluvčí Hana Burianová nechala otázku bez odpovědi. PR asistent Schwarzenbergova týmu Ondřej Vichnar na dotaz reagoval stručně: "Visual Impact a JCD," uvedl. 

Kandidáti musejí ze zákona zveřejnit kompletní účetnictví své kampaně. Stačí však, aby tak učinili až po volbě. Podle Davida Ondráčky z Transparency International by to však měli udělat už nyní. "Nevidíme důvod, proč by tak důležité informace neměly být dostupné voličům ještě před samotnou volbou,“ uvedl v úterý Ondráčka.

Kolik kdo kam investoval

Billboardy spadají do kategorie outdoorová reklama. Podle zjištění výzkumné agentury Admosphere Zeman do této reklamy investoval v minulém roce přes 13 milionů korun. Outdoorovou reklamu Schwarzenberga naopak agentura odhaduje na méně, než kolik jeho volební tým přiznal za měsíce listopad a prosinec pro Lidovky.cz.

Srovnání ceníkové hodnoty reklamy u jednotlivých prezidentských kandidátů

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE NA TABULKU

Srovnání vychází z údajů agentury Admosphere, které vychází z monitoringu ceníkových cen v médiích, tedy nezohledňuje množstevní slevy, bonusy či vzájemné výměnné obchody neboli bartery.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....