4. července 2015 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci létají do Bruselu za 23 tisíc. Šlo by to i za třetinu ceny

České aerolinie mají opět po letech letadlo pro dálkové linky.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České aerolinie mají opět po letech letadlo pro dálkové linky. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Za kolik létají poslanci do Bruselu a zpět? Server Lidovky.cz získal seznam cen letenek za rok 2014, která zaplatila Poslanecká sněmovna. V průměru jedna zpáteční letenka vyšla po zaokrouhlení na 23 tisíc korun.

Za rok 2014 koupila Poslanecká sněmovna 40 letenek s cílem Praha - Brusel - Praha a zaplatila za ně 929 278 Kč. To znamená, že cesta jednoho poslance vyšla po zaokrouhlení na 23 tisíc korun. Ceny letenek se často odvíjí od mnoha faktorů. Důležitou roli hraje především, v jakém předstihu jsou zakoupeny či jak dlouhý je rozestup mezi příletem a následným odletem.

Plánovat let měsíce dopředu, kdy je nákup nejvýhodnější, však nejde vždy. „V podmínkách parlamentní diplomacie se nákup někdy podaří naplánovat dříve a někdy se musí realizovat skutečně na poslední chvíli,“ tvrdí Jolana Šatalíková za Kancelář Poslanecké sněmovny.

Nejen rezervace na poslední chvíli může cenu letenky přifouknout, důležitou roli hraje i volba třídy. Pokud cestu platí sněmovna, poslanci musí letět v dražší business třídě. S cestováním v ekonomické by náklady mohly být i třetinové. „V případě ČSA bylo v listopadu 2014 teoreticky možné koupit nejlevnější letenku s dvoudenním pobytem v Bruselu od šesti tisíc,“ řekla serveru Lidovky.cz Radka Šťávová, PR specialista Student Agency.

Seznam letenek a jejich cen z Prahy do Bruselu a zpět za rok 2014, které...

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ: Seznam letenek a jejich cen z Prahy do Bruselu a zpět za rok 2014, které platila Poslanecká sněmovna.

„V roce 2014 činila průměrná cena letenky do Bruselu vystavená ve společnosti ORBIX, která se specializuje právě na korporátní cestování, 7100 kroun bez letištních a dalších poplatků,“ dodává. 

Pohodlnější let si politici dlouho neužijí. Přelet do hlavního města Evropské unie trvá jen okolo 90 minut.

Bez možnosti volby

Pokud ale poslancům platí cestu sněmovna, třídu si zvolit nemohou. „Není to věcí poslanců ale daných pravidel Poslanecké sněmovny, se kterými nemají poslanci nic společného,“ popsala europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). 

Server Lidovky.cz oslovil mluvčího vlády Martina Ayrera otázkou, proč musí poslanci létat dražší business třídou. Do uzávěrky článku však neodpověděl. Stejně tak i předseda sněmovny Jan Hamáček.

A jak se do Bruselu dopravují čeští europoslanci? Těm cestu na oficiální jednání proplácí Evropský parlament. „Cestuji ekonomickou třídou od společnosti ČSA a obvykle platím 13 tisíc,“ popisuje Petr Mach (Strana svobodných občanů).

Někteří volí ale i tradičnější cestu. „Jezdím autem, nemohu tedy ceny letenek posuzovat,“ pravil Jiří Pospíšil (TOP 09).

jzlJakub Zelenka

Najdete na Lidovky.cz